NR 6/2013 (160)

Okładka numeru 6/2013 (160) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Kończymy 27. rocznik biuletynu a stowarzyszenie MMH - pierwszy pełny rok działalności. Mamy poczucie osiągnięcia założonych celów. Działacze sprawdzili się, współpraca z Polskim Związkiem Motorowym - ustabilizowała. Trzeba jeszcze dopracować to i owo, ale pracujemy nad tym. Całokształt działań i finansów będziemy omawiać na walnym zebraniu w styczniu, lub na początku lutego. Zaproszenie opublikujemy na stronie www. Niestety, finansów znów brakło, by redakcja zamknęła bilans na zero. I tak mamy szczęście, że w tym roku uniknęliśmy poważniejszych awarii sprzętu komputerowego. Koszty wydawania biuletynu jednak rokrocznie wzrastają a dofinansowanie - niestety nie. Dziękując Zarządowi Głównemu PZM za stałe wsparcie, bardzo, ale to bardzo prosimy o rewaloryzację wysokości przyznawanych środków.

NARADA ŚRODOWISKOWA:

W sobotę, 30 listopada, w luksusowym hotelu Groman w podwarszawskim Sękocinie Starym miała miejsce tzw. narada środowiskowa miłośników pojazdów zabytkowych z klubów PZM. Zebranie rozpoczęło się około 13:00 i trwało do wieczora, kiedy podczas uroczystej kolacji, nagrodzono najlepszych w tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Reportaż z tego wydarzenia napisał kol. Piotr „Besa” Czech a większość zdjęć zrobiła kol. Krysia Jusis.

RAJD KATYŃSKI - EDYCJA AMERYKAŃSKA:

Nasz Przyjaciel zamieszkały w Stanach, Jacek Kawczyński, zorganizował na amerykańskiej ziemi I Rajd Katyński w USA. Termin był tożsamy z równolegle odbywającym się w Polsce i na jej dawnych kresach, XIII Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim. Zbieżność nazw obu przedsięwzięć nie była przypadkowa, bo też podobne były cel i forma. Amerykański rajd miał głośno przypominać i wyjaśniać zachodnim społeczeństwom, bohaterskie, ale często i tragiczne dzieje polskiego narodu. Jak ważne to przesłanie w dobie obecnych antypolskich nagonek, nie trzeba chyba specjalnie dodawać. Na podstawie materiałów nadesłanych przez kol. Jacka Kawczyńskiego tudzież innych informatorów, tekst zredagował Piotr „Besa” Czech.

PRZEDSIONEK BIESZCZADÓW:

W długi sierpniowy weekend, kol. Tomek Śmigielski wybrał się na motocyklową wycieczkę. Relację dla naszych czytelników rozpoczął tak: „Ten obszar intrygował mnie od dawna. To nie daleko, ale jadąc w Bieszczady lub Beskid Niski zawsze omijałem te strony. A myśląc logicznie, Pogórze Przemyskie, sąsiadujące z Bieszczadami, które przyciągają tłumy turystów, może być mało uczęszczane. Na to właśnie liczyłem, jadąc tam na sierpniowy, długi weekend. I ... nie rozczarowałem się.”

OD MAŁEGO CUDU DO POTĘŻNEJ FABRYKI:

Każdemu motocykliście - nawet temu z niedługim stażem - chyba nieobce są te trzy litery. Oznaczały przodującą i znaną, nie tylko w Niemczech, wytwórnię silnikowych pojazdów. Pod koniec lat dwudziestych XX w. amerykański Indian musiał oddać jej tytuł największego na świecie producenta motocykli. Była nim przez całe lata 30-te, zanim po II wojnie światowej, po ten splendor sięgnęła brytyjska BSA a jeszcze później japońska Honda. Mało kto jednak wie, co początkowo oznaczały litery DKW... Obszerne opracowanie historii firmy, od jej powstania do końca II wojny światowej, pióra kol. Piotra „Besy” Czecha. Wiele historycznych fotografii i rysunków z literatury fabrycznej.

JØRGEN SKAFTE RASMUSSEN:

Jørgen Skafte Rasmussen (1878 - 1964) był duńskim inżynierem i przemysłowcem. Po przeniesieniu się do Niemiec, założył kilka firm m.in. Zschopauer Motorenwerke, produkującą motocykle marki DKW. Rys biograficzny tej niezwykle ciekawej postaci w opracowaniu kol. „Besy”.

KSIĄŻKI POD CHOINKĘ:

Książka zawsze była, jest, i zapewne długo jeszcze będzie miłym gwiazdkowym prezentem. Może więc właśnie taki podarunek położyć najbliższym pod choinkę w ten cudny, wigilijny wieczór? O tak! To dobry pomysł! Kol. Piotr „Besa” Czech poleca dwie pozycje, które są w jakiś sposób związane z motocyklami i motocyklistami: powieść dla młodzieży Jolanty Horodeckiej-Wieczorek pt. „Hymn zawieszony w czasie” i przewodnik „Kurs...Ameryka Północna”, autorstwa Wioli Hutnik i Wojtka Iłkiewicza.

KARTY NA STÓŁ - HISTORIA NIEZNANEGO MODELU:

Czas II wojny światowej zatarł wiedzę o wielu ciekawych, często nieprzeciętnych konstrukcjach, i to po wszystkich stronach frontów. W wielu przypadkach położył również kres konstrukcjom nietuzinkowym. W Polsce skrajnym przykładem może być Sokół 500 RS, w Niemczech dziecko i wielka nadzieja DKW na powojenne czasy, model NZ 500. Tajemnice tego modelu odkrywa kol. Tomek Tomaszewski - specjalista od półlitrowych DKW-ek. Wiele zdjęć dobrze zachowanego egzemplarza i historycznych ilustracji z archiwum autora.

ZABYTEK - DKW NZ500:

Uzupełnieniem powyższego rysu historycznego i opisu przedstawionego przez kol. Tomka Tomaszewskiego jest opracowanie kol. Pawła Daneckiego. Tradycyjny dla naszego biuletynu, szczegółowy opis techniczny, plus zdjęcia, rysunki, schematy, spis literatury i wykaz stron internetowych, przydatnych dla restaurujących ten model DKW.

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA:

Wszystkim czytelnikom, sympatykom, współpracownikom i sponsorom życzymy serdecznie zdrowych, pogodnych i rozradowanych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku !!!


on line >