NR 6/2011 (148)Okładka numeru 6/2011 (148) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Jest coraz trudniej. Szaleje inflacja. Dużo więcej niż przed rokiem..., dwoma..., dziesięcioma laty... płacimy dziś za prąd, za usługi poligraficzne, za paliwo, za papier, praktycznie za wszystko ... Od dziesięciu lat - czyli od 2002 r. - wysokość składki na wydawanie rocznika nie uległa zmianie. Zarząd Główny PZM też od lat nie zwiększył dofinansowania, mimo, że co roku prosimy o powiększanie wsparcia przynajmniej proporcjonalnie do wzrostu cen, np. paliwa. W tej sytuacji jesteśmy - niestety - zmuszeni podnieść składkę na wydawanie rocznika do 95 złotych, czyli o 2,5 zł za numer. To absolutne minimum. Jak zawsze w ostatnim numerze rocznika, podajemy wynik konkursu dla najaktywniejszych współautorów naszego pisma. Gratisowe zeszyty rocznika 2012 otrzymywać będą koledzy: Jerzy Awramiuk, Paweł L. „Brodaty Miś”, Mariusz Reczulski i Tomasz Sobolewski. Gratulujemy!

25-LECIE MMH:

Kiedy w 1985 roku, śp. Grzegorz Polikowski i jego Nord Weteran Klub - Gdańsk zaprzestali wydawania biuletynu „Karburator”, kol. Piotr „Besa” Czech postanowił z „niewielką pomocą swoich przyjaciół” zapełnić powstałą lukę informacyjną i rozpocząć redagowanie dwumiesięcznika „Motocykl Moje Hobby”. Od samego początku nowy periodyk adresowany był do miłośników motocykli zabytkowych i obsługi ruchu „H-D, Weteran i MC”, jak wówczas nazywał się późniejszy Polski Ruch Motocyklowy. Aktualnie kończymy 25-ty rocznik i ten srebrny jubileusz obliguje do wspomnień. Tekst Pawła Daneckiego, zdjęcia z redakcyjnego archiwum.

MOTOCYKLIŚCI W MISTRZOSTWACH POLSKI POJ. ZAB.:

W piątek, 2 grudnia, w podwarszawskich Łazach, w hotelu „Książę Poniatowski” miała miejsce tzw. narada środowiskowa pojazdów zabytkowych PZM, a dzień później w Warszawie, w siedzibie Automobilklubu Polskiego, przy ulicy Pańskiej - uroczyste rozdanie nagród w tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. W sezonie 2011 sklasyfikowano zaledwie 19 motocyklistów z 7 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym. Podajemy pełne zestawienie a nagrodzonym gratulujemy.

KILKA GORZKICH SŁÓW O MISTRZOSTWACH POLSKI:

Kol. Jerzy Awramiuk rozpoczyna swój tekst słowami: „Uważam, że dotychczasowa formuła Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych wyczerpuje się - przynajmniej w kwestii uczestnictwa motocyklistów. (...)” Publikując przemyślenia kolegi, redakcja zaprasza do dyskusji na ten temat.

Ś.P. RYSIEK MAZUREK:

13 października 2011 r., po długiej chorobie, zmarł nasz przyjaciel, Ryszard Mazurek, białostocki harleyowiec, legenda ruchu motocyklowego nie tyko na Białostoczyźnie. Redakcja MMH poprosiła współpracownika z Białegostoku, kolegę Jurka Awramiuka o przybliżenie czytelnikom postaci swojego krajana.

KONGRES PRM:

Zgodnie z § 21 pkt. 3 Statutu PRM, Prezydent PRM zwołał Kongres Polskiego Ruch Motocyklowego - Sprawozdawcze, Walne Zebranie Członków. Spotkanie to odbyło się w sobotę dn. 22 października 2011 r. w Ośrodku Wczasowym „Boruta” w Grotnikach k. Łodzi. Na podstawie sprawozdania Prezydenta PRM opracował Piotr „Besa” Czech. Zdjęcia Mariusz Reczulski.

KRÓLEWSKI TURYSTYK:

Po niewątpliwym sukcesie dwóch pierwszych GoldWingów - GL 1000 i GL 1100, w 1984 roku firma Honda, która już na dobre zadomowiła się w USA, przygotowała jeszcze większego krążownika szos. Przy tej samej ilości cylindrów i przy tej samej konstrukcji silnika, pojemność skokową podniesiono do 1182 ccm i od tej pory nazywano modelem GL 1200. Swoimi rozwiązaniami technicznymi miał przypieczętować królewską pozycję GoldWinga w sektorze motocykli turystycznych a miłośników dalekosiężnej turystyki motocyklowej utwierdzić w przekonaniu, że czeka ich jeszcze wiele ... pozytywnych rozczarowań. Pierwsza część obszernego opracowania pióra kol. Pawła L. „Brodatego Misia”. Opis techniczny, różnice w rocznikach i specjalnych edycjach, zdjęcia, rysunki, schematy... Kompendium wiedzy o GoldWingu 1200.

RAJD „POLSKA B”:

Organizatorzy świadomie odpuścili miejsca z pierwszych stron przewodników. Poruszaliśmy się więc przeważnie po klimatycznych drogach wolnych od billboardów reklamowych, drogach które możecie znaleźć często dopiero na mapach topograficznych. Miejscami pogoniły nas psy, wiejskie dzieciaki pomachały rączkami, a lokalni pijaczkowie gotowi byli postawić piwo za ostatnie drobne w kieszeni... A przed naszymi oczyma rozciągały się urocze panoramy Gór Świętokrzyskich. To była fantastyczna impreza! Reportaż Krystyny Jusis i Piotra „Besy” Czecha.

DŻEM W KASKACH:

„Chociaż puste mam kieszenie” trzeba było się gdzieś ruszyć. Ponadto, podczas tego pierwszego wyjazdu chciałem spotkać się i z motocyklową bracią jeżdżącą - jak ja - w polskim klubie Gold Winga, i z przyjaciółmi niezrzeszonymi, dlatego postanowiłem w trakcie jednego wyjazdu zahaczyć o wiosenny zlot GWC-PL w Przemyślu, a potem przemieścić się w Beskidy. Aby „żyć z całych sił i uśmiechać się do ludzi, bo nie jest się samym”, trzeba z tymi ludźmi przebywać... Wspomnienie pierwszego w minionym sezonie wyjazdu kol. Pawła L. „Brodatego Misia” i jego żony Marzenki na ich GL-u 1200.

HUTA PIENIACKA ’2011:

W zeszłym roku po raz pierwszy, tego roku - powtórnie, zwołany został zlot motocyklistów do Huty Pieniackiej - obecnie na terenie Republiki Ukrainy. Zlot ten jest ściśle powiązany z Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim. Stworzył go kol. Adam Świtalski, dla tych, którzy nie czują się na siłach wzięcia udziału w całym Rajdzie, ale do tej pory odprowadzali, lub wyruszali na spotkanie jego uczestników. Jest namiastką uczestnictwa w tej wielkiej, patriotycznej, międzynarodowej motocyklowej pielgrzymce do miejsc uświęconych polską krwią. Reportaż kol. Tomka Sobolewskiego.

NASZE OPISY MOTOCYKLI 1987-2011:

Przez ćwierć wieku naszej redakcyjnej pracy opublikowaliśmy bardzo dużo opisów technicznych zabytkowych motocykli. Aby ułatwić czytelnikom odnalezienie materiału na temat konkretnego modelu, wykonaliśmy to zestawienie. Z reguły w zeszytach opisujących szczegółowo dany model, znaleźć można też historię firmy, która go wyprodukowała, oraz informacje (bardziej lub mniej szczegółowe) o innych modelach tej marki.

WESOŁYCH ŚWIĄT:

Wszystkim czytelnikom, sympatykom, współpracownikom i sponsorom życzymy serdecznie zdrowych, pogodnych i rozradowanych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku !!!


on line >