NR 5/2015 (171)

Okładka numeru 5/2015 (171) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Poprzedni numer biuletynu okazał się ... bublem pod względem technicznym. Zapewne zauważyliście bardzo ciemne fotografie - prawie nieczytelne. Cały nakład powinien w całości trafić na makulaturę. Polubownie zgodziliśmy się na wymianę kilku kartek z najbardziej nieczytelnymi zdjęciami. Reklamacja spowodowała, że nie było nas na lipcowym łódzkim moto-bazarze. Wielu z Was nie odebrało biuletynu osobiście i musieliśmy cały nakład wysyłać pocztą. Przy naszym, chronicznie niskim, budżecie to była odczuwalna strata. Żeby było śmieszniej, właściciel firmy, pan Dariusz Nowakowski (junior) przyznał się do błędu i do niemożności sprostania standardom, ale w meilu do redakcji napisał tak: „(...) uprzejmie informuję, że Nr 4/2015 Biuletynu Motocykl Moje Hobby był ostatnim numerem jaki Firma Poligraficzna Graph wykonała dla Stowarzyszenia „Motocykl Moje Hobby”. (...) Mam nadzieję, że inna firma sprosta wysokim wymaganiom Pańskiego Stowarzyszenia. (...)” Oczywiście, znalazła się taka firma. To „Format Druk S.C.” a wynik jej pracy możecie ocenić sami...

ZAPROSZENIE NA III RAJD ZIEMI OBIECANEJ:

Rajd „Ziemi Obiecanej” to rajd dla miłośników motocykli zabytkowych. Z założenia jest kontynuacją „Rajdu Hubal”, którego 25 edycji, przez nas robionych, dobrze zapisało się w pamięci miłośników motocykli weteranów i klasycznych, czyli takich, które w niedługim czasie także będą zabytkami. Tegoroczny rajd będzie już trzecią edycją, ale też i pierwszą robioną (podobnie jak „Hubale”) na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego, jako motocyklowa Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Serdecznie zapraszamy!

ZÜNDAPPY Z SILNIKAMI W SKRZYNKACH:

To była niesamowita sensacja Berlińskich Targów Motoryzacyjnych w 1933 roku, a jej sprawcami byli znakomici konstruktorzy - bracia Richard i Xawer Kuchenowie. Zaprezentowali całkiem nowe Zündappy o oznaczeniu K 200, K 400, K 500, K 600 i K 800, wyróżniające się przede wszystkim masywną ramą, tłoczoną z blachy stalowej (litera „K” oznaczała Kastenrahmen, czyli ramę skrzynkową). Ten fragment historii firmy przedstawia w obszernym opracowaniu kol. Piotr „Besa” Czech. Wiele historycznych zdjęć, danych technicznych i szczegółów konstrukcyjnych.

RICHARD KÜCHEN:

Jest uważany za jednego z największych niemieckich konstruktorów motocyklowych. Jego projekty zachwycały kształtem i funkcjonalnością, zadziwiały niekonwencjonalnością, wyznaczały kierunki, początkowały trendy. Pracował dla wielu najlepszych, niemieckich firm motocyklowych. Miał niezwykle otwarty umysł, pozwalający rozwiązywać najtrudniejsze problemy techniczne, często za trudne dla wielu współczesnych mu inżynierów. Sylwetkę konstruktora i jego najważniejsze konstrukcje prezentuje kol. Hieronim Denisko.

DOTKNĄĆ HISTORII:

Do niedawna o Obławie Augustowskiej wiedziało niewiele osób. Przeważnie tylko ci, których rodziny bezpośrednio dotknęła ta tragedia. Ostatnio to się zmienia. Niezwykle istotne w uzupełnianiu takich „białych plam” w historycznej świadomości Polaków jest dotarcie z informacjami o tamtych wydarzeniach do jak najszerszych gremiów. Powstają filmy, audycje radiowe, publikacje... Organizuje się ponadregionalne konferencje naukowe, podczas których są prezentowane najnowsze ustalenia historyków, są zbierane i publikowane relacje osób, które jeszcze żyją i pamiętają wydarzenia z lipca 1945 roku. Jedną ze skuteczniejszych metod poznania i zrozumienia tej historii jest możliwość jej „dotknięcia” - zobaczenia miejsc związanych z tak zwanym „małym Katyniem”. Właśnie temu miał służyć III Rajd Motocyklowy „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Obszerną relację przygotował kol. Piotr „Besa” Czech. Autor tekstu wykorzystał zdjęcia i fragmenty bloga kol. Wojtka Twardowskiego z Augustowa.

PIERWSZY W POLSCE ZLOT „SAHAR”:

Od pewnego czasu wiele osób mówiło, że dobrze by było coś zrobić, by właściciele niemieckich ciężkich motocykli z napędem koła wózka bocznego spotkali się na zlocie wyłącznie tych pojazdów. Tego typu spotkania nie są niczym nowym ani nadzwyczajnym w Niemczech, we Włoszech, Norwegii czy Holandii. Tam co roku właściciele tych wspaniałych motocykli mogą nawiązać znajomości, sprawdzić swoje wierzchowce w terenie, wymienić doświadczenia z napraw, zdobyć potrzebne części czy literaturę. Słowa stały się ciałem w ostatni weekend maja. Relacja z tej imprezy pióra kol. Jurka Awramiuka, zilustrowana zdjęciami autora i jego brata Andrzeja.

RAJD MOTOCYKLOWY im. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO:

W dniach od 29 kwietnia do 7 maja b.r. Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą „WSCHÓD-ZACHÓD” zorganizowało Rajd Motocyklowy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego na Białoruś. Mamy przyjemność zaprezentować naszym czytelnikom sprawozdanie z tego rajdu, autorstwa jednej z jego uczestniczek - kol. Iwony Michałek. Zdjęcia autorstwa wielu uczestników wyjazdu.

NAJMOCNIEJSZY MOTOCYKL WEHRMACHTU:

Niedawno do naszej redakcji napisał jeden z naszych czytelników, chcący kupić archiwalny numer 6/96 (58) z opisem Zündappa KS 600. Nie mogliśmy mu pomóc. To był numer z dość krótkiej (1992-97) serii biuletynów w formacie A4. Mamy w archiwum redakcji tylko po jednym egzemplarzu, a makiety (papierowe jeszcze do powielania na ksero) nie zachowały się. Kol. Paweł Danecki postanowił, że opracuje temat na nowo: z tego archiwalnego egzemplarza zeskanował tekst kol. Andrzeja Gradomskiego i dodał szczegółowy opis techniczny. Powstało bardzo porządne kompendium wiedzy o tym modelu.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Pięćdziesiąty ósmy odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

KALENDARZ IMPREZ:

Kalendarz imprez polecanych przez redakcję. Jest uaktualniany specjalnie do każdego numeru biuletynu.

ZAPROSZENIE NA GIETRZWAŁD:

Redakcja poleca i zaprasza na III Zlot Jesienny „Zakończenie Sezonu Motocyklowego ’2015”.


on line >