NR 5/2011 (147)Okładka numeru 5/2011 (147) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Sezon motocyklowy kończy się. Wiosna i lato nas nie rozpieszczało - często musieliśmy jeździć w deszczu, albo ... rezygnować z wyjazdu. W końcu, jazda na motocyklu ma być przyjemnością! Dopiero druga połowa sierpnia i cały wrzesień wynagrodziły nam wcześniejszy dyskomfort. Późno-letnie i jesienne imprezy dały nam dużo przyjemności, co zaowocowało też większą ilością reportaży na łamach tego numeru. Pobiliśmy kolejny rekord objętości biuletynu. Wyszło nam tym razem aż 68 stron! A zatem, zapraszamy do miłej lektury.

25-LETNI „WETERAN”:

„Z tomaszowskim klubem „Weteran” wiąże mnie 25 lat dobrych wspomnień. Praktycznie, to cała jego historia, bo byłem przy jego narodzinach. Pamiętam jedno z pierwszych zebrań - jeśli w ogóle nie pierwsze - w biurze turystycznym p. Stanisława Zakrzewskiego na placu Kościuszki, gdzie mieściła się wtedy siedziba delegatury Automobilklubu Łódzkiego w Tomaszowie, a później Automobilklub Tomaszowski. Pamiętam wielu chłopaków, którzy wówczas zakładali ten klub, na czele ze Zdziśkiem Chachułą i Wojtkiem „Bocianem” Bierzyńskim...” Wspomnienia kol. Piotra „Besy” Czecha z historycznymi już zdjęciami z redakcyjnego archiwum.

70 LAT „SAHARY”:

Nieco mylący dla laika tytuł tego tekstu, dla specjalisty znającego historię motocykli jest oczywisty i łatwy do zrozumienia. Właśnie w tym roku mija siedemdziesiąta rocznica rozpoczęcia produkcji najbardziej znanego modelu BMW. W lipcu 1941 roku z bram zakładu w Monachium wyjechały pierwsze egzemplarze BMW R75. Pojawienie się tego wspaniałego pojazdu poprzedzone zostało kilkuletnią pracą konstruktorów i techników kierowanych przez Rudolfa Schleichera, Alexa Von Falkenhausena i Alfreda Boninga. Autorem opracowania jest kol. Jerzy Awramiuk. Rys historyczny, najważniejsze dane techniczne, zmiany w konstrukcji na przestrzeni lat, wiele fotografii, rysunków, m.in. schemat instalacji elektrycznej oraz wykaz literatury.

WRÓCILI Z KATYNIA:

We wstępie do tego reportażu z uroczystości zakończenia XI Rajdu Katyńskiego, kol. Piotr „Besa” Czech napisał: „Udział w Rajdzie Katyńskim był zawsze moim marzeniem. Niestety, marzeniem niemożliwym do realizacji z powodów ... sprzętowych. Mój leciwy zaprzęg na GoldWingu 1100 z 1983 r. zapewne nie wytrzymałby sześciu tysięcy kilometrów w tak ostrym tempie, jakie na tym rajdzie jest konieczne. Zdarza się, że tu zawodzą nawet zupełnie nowe sprzęty - i to z tak renomowanych wytwórni jak BMW, czy KTM. Ale przyjemności udziału w oficjalnych uroczystościach startu lub zakończenia rajdu, rzadko sobie odmawiam, zamieszczając przy tym stosowne sprawozdanie na łamach MMH.”

TRZYDZIESTY PIĄTY I TRADYCYJNIE Z DESZCZEM:

Już po raz 35-ty w warmińskich Mierkach odbył się Rajd Rotor. To bez wątpienia najstarsza tego typu impreza dla miłośników zabytkowych motocykli, nieprzerwanie ściągająca rzesze ludzi zakręconych na punkcie jednośladowych weteranów szos, chcących zmagać się w konkurencjach przygotowanych przez organizatorów. Reportaż kol. Jerzego Awramiuka.

Z BMW R75 PO AUSTRALII:

„To jest zawsze podniecające doświadczenie - poznawanie nowych ludzi, zobaczenie w naturze nieznanych zwierząt i odbycie wycieczki motocyklowej przez egzotyczne krajobrazy. Bardzo chętnie jeżdżę do mych australijskich przyjaciół. Oni naprawdę cieszą się, gdy przyjmują gości i są takimi samymi zapaleńcami w sprawach motocykli, jak my w Europie. Szczególnie pięknie jest, gdy ma się, tak jak ja, możliwość pokręcenia się po tym wielkim kraju Zündappem KS-750, lub BMW R75.” Tak zaczął swoją opowieść o swej australijskiej przygodzie Hans Peter Hommes - największy niemiecki spec od „Sahar”. Tłumaczył kol. Tadeusz Pawlak.

JUBEL POD TOMASZOWEM:

W dnach 16-18 września 2011 r. klub „WETERAN” z Tomaszowa Mazowieckiego świętował 25-lecie swego istnienia. Gościny udzielił ośrodek państwa Goworków w Iłkach, znany nam też z dwóch ostatnich edycji rajdu „Hubal”. Tomaszowiacy zaprosili imiennie na to spotkanie wielu przyjaciół, osób związanych z historią klubu i postaci znanych w motoweterańskim światku centralnej Polski. Reportaż kol. Piotra „Besy” Czecha z tej bardzo udanej imprezy. Zdjęcia: Krystyna Jusis i Piotr Czech.

BMW R12 - NIEMIECKA TACZANKA:

Nasi młodsi czytelnicy często pytają o numer 1/1999 z opracowaniem na temat BMW R12. Niestety, nakład tego numeru został już dawno wyczerpany, oryginalne pliki komputerowe z tym artykułem nie zachowały się a papierowe makiety nie gwarantują już kopii dobrej jakości. Postanowiliśmy więc zrekonstruować to opracowanie, którego autorem jest kol. Piotr „Besa” Czech. Rys historyczny, szczegółowy opis techniczny modelu (także wersji cywilnej), wiele rysunków, fotografii, schemat instalacji elektrycznej...

KRZYŚ:

W dniu 23 sierpnia br. W Warszawie zmarł w wieku 92 lat, Krzysztof Brun - jeden z pionierów sportu motocyklowego w Polsce, wybitny zawodnik i pasjonat tego sportu, wielokrotny Mistrz i Wicemistrz Polski, wieloletni zasłużony działacz Polskiego Związku Motocyklowego a później Motorowego, wieloletni Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Motocyklowego PZM. Jego postać przybliża Piotr „Besa” Czech, na podstawie książki p. Władysława Pietrzaka „PZM - 40 lat w służbie motoryzacji”, zeszytów miesięcznika „Motocykl i Cyclecar” i wspomnień panów: Jerzego Maja i Macieja Piątkowskiego.

5-TA DROGA KASZUBSKA:

Nietypowość tej imprezy, organizowanej przez Old Bike Club, polega na jej lekkim: towarzysko-turystyczno-rajdowym charakterze. Są, co prawda konkurencje sprawnościowe, zabawy bez motocykli, konkursy zręczności i elegancji, ale nie one są istotą spotkania. Celem głównym jest wspólne pokonanie określonej trasy, w grupie, bez ścigania się, itenerów itp. Po drodze zwiedza się ciekawe miejsca, a tylko w niektórych rozgrywa wspomniane gry i zabawy. Reportaż kol. Jerzego Awramiuka.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Czterdziesty szósty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

NASZE PROBLEMY TECHNICZNE:

W cyklu „Na wesoło” kilka humorów rysunkowych na powyższy temat.


on line >