NR 4/2010 (140)Okładka numeru 4/2010 (140) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Wiele nieszczęść dotknęło w tym roku naszą Ojczyznę: katastrofa rządowego samolotu pod Smoleńskiem, wielka powódź i ... wybory. To co mogliśmy zaobserwować przy okazji tych wydarzeń wyzwoliło, i nadal wyzwala, bardzo dużo emocji - pozytywnych i negatywnych. Z jednej strony, ujawniła się ogromna patriotyczna więź Polaków, prawdziwa solidarność w obliczu nieszczęścia, z drugiej - przerażające chamstwo niektórych przedstawicieli tzw. "elit politycznych", zdawać by się mogło, naszych wybrańców... Ech... My, motocykliści, w tym splocie wydarzeń, dobrze zdaliśmy egzamin. Wiele klubów i indywidualnych motomaniaków uczestniczyło w żałobnych misteriach, manifestowało patriotyzm i - co najważniejsze - niosło pomoc powodzianom...

RAJD "HUBAL" - EDYCJA XXII:

W dniach 21-23 maja, na Ziemi Tomaszowskiej i Opoczyńskiej odbył się XXII Turystyczny Rajd Motocyklowy Szlakiem Majora Henryka Dobrzańskiego - "HUBAL'2010", II Runda (Motocyklowa) Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Dodatkowo, impreza wpisała się w jubileuszowe obchody 60-lecia Polskiego Związku Motorowego. Oficjalnym organizatorem rajdu była tym razem Okręgowa Komisja Pojazdów Zabytkowych przy Zarządzie Okręgowym PZM w Łodzi, ale i tak wszyscy wiedzą, że impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie prywatne środki i ogromne samozaparcie garstki "nawiedzonych" skupionych wokół koleżanki Komandor - Krysi Jusis. Obszerne sprawozdanie z rajdu kol. Piotra Czecha.

OD KIJEWLIANINA DO DNIEPRA 16:

Za sprawą takich modeli jak: K-750 i K-750M - powszechnie znanych u nas pod ksywką "Kaśka", wojskowych MW-750 i 650 czy całej rodziny Dnieprów, motocykle z KMZ - Kijowskiego Zakładu Motocyklowego - są w naszym kraju bezsprzecznie najbardziej popularnymi sowieckimi motocyklami. Na ich znaczną populację w Polsce miał wpływ państwowy import na użytek Ludowego Wojska Polskiego (podobnie jak to było z M-72), oraz import prywatny w ostatnim 20-leciu. Nie jest tu bez znaczenia fakt, że motocykle tej rodziny są produkowane bez przerwy od ponad 50-ciu lat. Nie każdy też wie, że wielkość produkcji w szczytowym okresie stawiała kijowską fabrykę na pierwszym miejscu wśród europejskich producentów motocykli. Historia firmy, opracowana przez Siergieja Suchowskiego (www.awtocentr.ua) w tłumaczeniu kol. Ziemka "Brzytwy" Łączyńskiego (www.kolyaska.pl). Szczegóły konstrukcyjne kolejnych modeli, ciekawostki, wiele historycznych fotografii...

KMZ DZISIAJ:

Kol. Ziemek Łączyński we wstępie do swojego artykułu napisał: "Przebywając w maju b.r. w Kijowie, razem z Szymkiem mogliśmy zapoznać się bliżej z sytuacją w KMZ. Niestety, w zakładzie dzieje się niewiele a przyszłość też stoi pod znakiem zapytania. Dwudziestodziewięciohektarowy teren zakładów, leżący prawie w centrum miasta, stanowi ze względu na swoją lokalizację i ceny gruntów w Kijowie łakomy kąsek dla włodarzy stolicy Ukrainy..."

"KASIA":

Radziecki motocykl K-750, produkcji Kijowskich Zakładów Motocyklowych spotykany jest na naszych drogach stosunkowo często. Jest to maszyna uważana przez kolekcjonerów za "nieco gorszą" od M-72 z powodu kształtu ramy, innego od klasycznej "Emki". Jednak musimy sobie uświadomić, że wcale nie tak łatwo jest już spotkać oryginalne, nie poprzerabiane starsze modele K-750 z przodem na krótkim, pchanym wahaczu w oryginalnej, mniejszej ramie, z kierownicą z "klamkami" do wewnątrz i dzielonym tylnym błotnikiem... Historia i szczegółowy opis techniczny tego motocykla, na podstawie źródeł fabrycznych i publikacji internetowych opracował kol. Paweł Danecki.

ZAPROSZENIA NA IMPREZY:

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dwóch zlotach:

  • I Zlocie motocyklowym "Huta Pieniacka'2010" na Ukrainie.
  • VI Zlocie "Na soli" w Inowrocławiu.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Czterdziesty pierwszy odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2010:

Kalendarz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

DZIEWCZYNY & MOTOCYKLE:

Kilka wesołych i ciepłych obrazków na zadany temat.


on line >