NR 4/2009 (134)Okadka numeru 4/2009 (134) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Tradycyjne zloty tracą klientelę na rzecz rajdów i motocyklowych wycieczek. Przybywa ludzi, którzy zamiast nudzić się na ogólnych zlotach, chcą zwiedzać Polskę, poznawać jej piękno i historię... To cieszy. A najważniejsze, że są osoby, które podejmują trud organizowania takich rajdów. Jest wśród nich grupa organizatorów rajdu "Hubal", skupiona formalnie w Automobilklubie Łódzkim, oraz "Świętokrzyska Nieformalna Grupa Motocyklowa". Obie formacje propagują inną jakość na polskiej scenie motocyklowej. W tym numerze dużo miejsca poświęciliśmy właśnie rajdowi "Hubal" oraz rajdowi "Szlakiem Jędrusiów". Zapraszamy do lektury tych reportaży. Innych materiałów, zresztą, też.

JUBILEUSZ:

Dzisiejszy Automobilklub Polski jest klubem de facto warszawskim (do niedawna Automobilklub Warszawski) ale przyjmując historyczną nazwę, uważa się za kontynuatora przedwojennego AP i Towarzystwa Automobilowego Królestwa Polskiego - jego poprzednika. TAKP powstało w 1909 r., stąd ... AP obchodzi dumnie i szumnie jubileusz 100-lecia klubu. Wszystkie imprezy AP: i tradycyjne, i okazjonalne, są w tym roku robione pod hasłem tego jubileuszu. Pod te obchody "podpięła" się też Komisja Pojazdów Zabytkowych AP, organizując w dniach 4-7 czerwca b.r. IX Warszawsko-Nowodworski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Rajd jak rajd, ale przy okazji ulicami Warszawy przejechała Wielka Historyczna Parada Pojazdów Zabytkowych.

XXI RAJD "HUBAL":

W dniach 22-24 maja odbył się XXI Turystyczny Rajd Motocyklowy Szlakiem Majora Henryka Dobrzańskiego - "HUBAL'2009". Wzorem lat ubiegłych była to też III Runda (Motocyklowa) Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Polski Związek Motorowy od lat sponsoruje rajd, wpisując go do kalendarza GKPZ i przeznaczając nań kwotę może niedużą, ale przecież nie do pogardzenia. Oficjalnym organizatorem rajdu jest Automobilklub Łódzki ale i tak wszyscy wiedzą, że impreza nie doszłaby do skutku gdyby nie prywatne środki i ogromne samozaparcie garstki "nawiedzonych" skupionych wokół koleżanki Komandor - Krysi Jusis. Obszerny reportaż z tej imprezy pióra Piotra "Besy" Czecha ze zdjęciami wielu autorów - uczestników rajdu.

NIEZNANE MOTOCYKLE Z SUHL:

Prawie każdy motocyklista kojarzy motocykle marki Simson. Dla jednych na dźwięk tej nazwy przed oczami staje mały motorower na pedały SR2, dla innych czterosuwowy singiel AWO 425 lub Simson Sport napędzane wałkiem kardana, albo marzenie młodzieży z lat 80-tych czyli model SR 51 Cross. Ale czy tylko takie maszyny powstawały w Suhl? O mniej znanych maszynach z biura konstrukcyjnego i prototypowni tej fabryki pisze Jerzy Awramiuk. Historyczne fotografie, ciekawe szczegóły, dane techniczne...

ZABYTEK - NZ-ka:

NZ 350 jest w naszym Kraju chyba najpopularniejszym motocyklem DKW. Jej popularność wynikła z tego, że była ostatnią przedwojenną i wojenną "Dekawką", produkowaną głównie dla Wehrmachtu, który "gubił" swój sprzęt wojskowy na polskich terenach. Tych dwusuwowych motocykli ostało się więcej, bo mniejsze było zainteresowanie nimi handlarzy-eksporterów, od lat "czyszczących" nasz Kraj z wehrmachtowskich maszyn. Pojawiają się teraz na polskich imprezach weterańskich, coraz ładniej odbudowywane. Do "zajęcia się" tym modelem przez naszą redakcję bezpośrednio przyczynił się udział kol. Józka Gucwy w rajdzie "Hubal'2009", właśnie na DKW NZ 350-1. W artykule dokładny opis techniczny wszystkich odmian NZ 350, dużo konkretnych informacji, ilustracji i danych. Żeby całkiem wyczerpać temat, dołączyliśmy informacje o modelu NZ 250.Autorem tak rozszerzonego opracowania jest Piotr "Besa" Czech.

NAJWIĘKSZE MUZEUM EUROPY:

Przy autostradzie nr 6, tuż przed słynnym skrzyżowaniem Walldorf wyłaniają się budowle, na których dachach ustawiono ... samoloty. Nie byle jakie. Widać Concorde'a, TU 144 i wiele innych. Zwykle pojawia się chwilowe zainteresowanie i decyzja, że kiedyś trzeba będzie tu stanąć. Bo najczęściej każdy ma jeszcze przed sobą kilkaset kilometrów i chce jak najszybciej dotrzeć do celu, oglądanie samolotów przesuwając w bliżej nieokreśloną przyszłość. Sam przerabiałem to kilka razy. W tym roku na widok charakterystycznej sylwetki TU 144 poczułem lekki wyrzut sumienia i pierwszym zjazdem z autostrady dotarłem do miasteczka Sinsheim. "Odpoczniemy godzinkę" - powiedziałem towarzyszom podróży na parkingu Auto und Technik Museum. Reportaż Ryszarda Romanowskiego ze zdjęciami i filmem z tego muzeum na płycie DVD.

I MOTOCYKLOWY RAJD "ŚLADAMI JĘDRUSIÓW":

Koncepcja rajdu "Śladami Jędrusiów" narodziła się chyba w głowie Łukasza podczas zeszłorocznej edycji rajdu "Polska B". Nie rzucał on słów na wiatr i wraz z Tomkiem ze Staszowa w zimowe wieczory studiowali literaturę i przygotowywali na mapie trasę. Wczesną wiosną zaczęły się wspólne objazdy. Choć Nadleśnictwo Staszów było pozytywnie nastawione do naszego rajdu (dziękujemy Nadleśnictwu!), jednak do końca nie wiedzieliśmy, czy uda nam się zrealizować etapy leśne z uwagi na zakaz wstępu do lasu z powodu suszy. Przed rajdem jednak trochę popadało i mogliśmy zrealizować w pełni nasz plan. Reportaż z tej historyczno-turystycznej imprezy, bogato ilustrowany zdjęciami przygotował Adam Grzegorzewski. Dodatkowy rys historyczny o oddziale partyzanckim "Jędrusie" - Łukasz Smagłowski.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Trzydziesty piąty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2009:

Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, a także wykaz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

NA WESOŁO:

Tym razem dwa zdjęcia pod wspólnym tytułem "Lepszy większy czy mniejszy?"


on line >