NR 4/2008 (128)

Okadka numeru 4/2008 (128) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI: Sezon motocyklowy na półmetku. W Polskim Ruchu Motocyklowym pierwsza jego połowa stała pod znakiem pięknych i udanych imprez. Często były wśród nich motocyklowe spotkania o wydźwięku patriotycznym. W podobnym duchu jest też apel do motocyklistów Komandora Rajdu Katyńskiego, który publikujemy w tym "Od Redakcji" właśnie. Chodzi o dary dla biednych Polaków - zwłaszcza polskich dzieci - na Kresach, które zawiozą tam uczestnicy Rajdu. Potrzebne są książki, elementarze, przybory szkolne, zeszyty, zabawki słodycze... Potrzebne jest wszystko!

CO SŁYCHAĆ?: W serwisie przygotowanym przez Sekretarza Rady Koordynacyjnej PRM - Piotra "Besę" Czecha, publikujemy najbardziej aktualne wiadomości z życia Ruchu, pod tytułami poszczególnych części opracowania:
- Rada Koordynacyjna pracuje,
- Osobowość prawna PRM,
- Strona internetowa PRM,
- Witamy nowe kluby,
- Zawieszone kluby.

MOTOCYKLE I "KAŁACHY": Iżewsk jest stolicą Udmurckiej Republiki, jednego z państw Federacji Rosyjskiej. Nazwa miasta pochodzi od rzeki Iż - dopływu Kamy. Trzeba Wam wiedzieć, że rzeka Iż jest dawczynią nazwy nie tylko dla miasta, ale także dla kilku aut, i ... całego szeregu modeli broni strzeleckiej - zarówno wojskowej, jak i myśliwskiej. Nam, motocyklistom, słowo to kojarzy się jednak przede wszystkim z marką silnikowych jednośladów, ongiś dość popularnych w naszym kraju. Piotr "Besa" Czech przedstawia historię Iżewskich Zakładów Motocyklowych i przypomina stosowane przez ich konstruktorów rozwiązania techniczne. Zdjęcia, rysunki, dane, opisy konstrukcji. Od lat 20-tych XX wieku, po dzień dzisiejszy.

ZABYTEK - IŻ-49: Ten model jest w naszym Kraju chyba najpopularniejszym motocyklem z Iżewska. Powstał w wyniku modernizacji modelu Iż-350, będącego de facto "DKW-ką" NZ-350 produkowaną po wojnie w sowieckiej niewoli. W 1949 roku Iża-350 poważnie zmodernizowano. Nazwa Iż-49 powstała zapewne z daty, kiedy ten model skonstruowano i po raz pierwszy pokazano Stalinowi. W seryjnej produkcji maszyna znalazła się w 1951 roku. Szczegółowy opis techniczny, rysunki zdjęcia i dane w opracowaniu Pawła Daneckiego.

HUBAL - EDYCJA DWUDZIESTA: W dniach 23-25 maja odbył się XX Turystyczny Rajd Motocyklowy Szlakiem Majora Henryka Dobrzańskiego - "HUBAL'2008". Wzorem lat ubiegłych była to też II Runda (Motocyklowa) Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Polski Związek Motorowy od lat sponsoruje rajd, przeznaczając nań kwotę może niedużą, ale przecież nie do pogardzenia przy beznadziejnej mizerii finansowej Automobilklubu Łódzkiego - oficjalnego organizatora rajdu. Wszyscy jednak wiedzą, że impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie prywatne środki i ogromne samozaparcie garstki "nawiedzonych" skupionych wokół koleżanki Komandor - Krysi Jusis. Reportaż Piotra "Besy" Czecha z tej bardzo udanej imprezy.

FN TRICAR NA HUBALU: Opisując przed trzema laty, w numerze 3/2005, belgijskiego wojskowego sidecara FN M12aSM, i wspominając o trójkołowcu produkowanym na jego bazie, nawet nie przypuszczaliśmy, że kiedykolwiek będziemy mieli okazję obejrzenia tego pojazdu na żywo, i to w akcji. Ten autentyczny, kolekcjonerski rarytas, został nam zaprezentowany na tegorocznym "Hubalu", przez czeskiego hobbystę Jana Rohača, który wywalczył na nim III miejsce w klasyfikacji "Pre-45". Przypominamy przy okazji tę konstrukcję.

MAGNET 2008: Czwartek, godzina 23:37... Co robić w weekend? Z pomocą przyszła przeglądarka internetowa, która niejako sama wskazała nam cel - Mińsk Mazowiecki i odbywający się tam corocznie rajd weteranów szos. Decydowaliśmy się 18 sekund... Reportaż z tej imprezy przedstawiają: Kasia Żbikowska i Janusz Jusis.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI: Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Dwudziesty dziewiąty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2008: Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, oraz wykaz innych imprez polecanych przez redakcję, także rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

KAŻDEMU WG POTRZEB!: Kilka fotek niespotykanych konstrukcji motocyklowych. Wesoło! 

on line >