NR 4/2006 (116)


Od redakcji: Allach powiedział: "Weź co chcesz, ale zapłać!" i miał rację - zapłaciliśmy. Ten numer biuletynu powstawał w dość nerwowej atmosferze i pośpiechu, bo musieliśmy odrobić czas, poświęcony na przygotowanie i przeprowadzenie rajdu "Hubal'2006". Mało materiałów dostaliśmy też z klubów - wiadomo, sezon. Ale tak sobie myślę, że tu sporo zależy od prezydentów, prezesów, liderów, bossów, czy jak im tam. Bo weźmy taką "Dziką" i jej chicagowskie "Sokoły". Magda jest niezawodna - nie tylko organizuje imprezy, ale też regularnie przysyła materiały do biuletynu. A zatem, brać przykład czytać na stronie 32... i .... e strony też chyba was zaciekawią. Miłej lektury...

Apel do motocyklistów: W dniu 26 sierpnia 2006 roku wystartuje VI Rajd Katyński. Polscy motocykliści pojadą nie tylko oddać hołd pomordowanym przez komunistycznych zbrodniarzy, ale też spotkać Polaków, którzy pozostali po tamtej stronie. Straszliwie doświadczonych i bardzo biednych, którzy jednak w sercach zachowali miłość do Ojczyzny... Potrzebują wszystkiego - książek, polskiej klasyki, historii, podręczników do nauki języka polskiego, elementarzy, przyborów szkolnych, zeszytów,  zabawek, słodyczy... Pomóżmy im! Kontakt: vwegrzyn@yahoo.com

Jawa na 4 takty i wysokie C: Czterosuwowe tradycje Jawy sięgają 1929 roku, ale po wojnie firma skupiła się na dwusuwach a 250-ka "Perak" konstrukcyjnie wyprzedziła światową konkurencję o dobrych parę lat. Jednak wkrótce czechosłowacki rynek motocy­klowy zaczął odczuwać brak czegoś mocniejszego. Nie bez znaczenia były tu też potrzeby milicji i innych służb państwowych. Odpowiedzią firmy była 2-cylindrowa "półlitrówka" z rozrządem OHC (model 15), skonstruowana w 1950 roku, której produkcję seryjną rozpoczęto dwa lata później. W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane" kolejne kompleksowe opracowanie Piotra "Besy" Czecha, z dokładnym opisem i wieloma ilustracjami rozwiązań technicznych zastosowanych w tym modelu. Autor podał też wykaz literatury i linki na strony WWW, przydatne dla restaurujących ten moto-zabytek.

"Kývačkowe Motorky": Modele 356 (175 ccm), 353 (250 ccm) i 354 (350 ccm) Jawy to dziś już zabytki pełną gębą. Te, przeważnie czerwone, zgrabne motocykle, cieszą nasze oczy na wielu imprezach weterańskich, a w duszy niejednego "starszego pana" szarpią strunę nostalgii. Paweł Danecki przygotował zestawienie porównawcze tych maszyn - szczegółowe opisy techniczne dane i fotografie, przydatne dla odbudowujących te motocykle. 

Zza żelaznej kurtyny: Jeśli na brytyjskiej autostradzie wyprzedził Cię jeden z tych dziwnych, czerwonych motocykli, to miałeś szczęście. Niewątpliwie zastanawiałeś się, co to było i jakim cudem porusza się tak szybko. Tych maszyn nie widzi się tu często. W Polsce, choć Jawa jest marką popularną, model 500 OHC jest równie rzadkim zjawiskiem. Steven Myatt miał szczęcie natknąć się na ten czeski rarytas i opisał go w miesięczniku "Classic Bike Guide". Dominika Korzeniowska podjęła się przetłumaczyć dla Was tę wypowiedź.

Jawy wszystkie: Zestawienie wszystkich modeli produkowanych seryjnie przez ten czeski koncern pod nazwą Jawa i Jawa-Cz, na przestrzeni lat 1929-2004. 

Łowicz - Wiosna'2006: W sobotę, 20 maja 2006 r. łowiccy motocykliści z wolnej (ale nie znaczy, że bezpańskiej) grupy "No 16" zorganizowali, już któryś raz z rzędu, piknik dla zaprzyjaźnionych wielbicieli hałasujących dwóch kółek - z bliższej i dalszej okolicy. Reportaż z imprezy pióra Piotra Miziołka.

Pod opieką niebios: Rajd "Hubal" ma swoich sympatyków chyba również w Niebie, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że na znajdujących się na trasie uczestników nie spadła ani jedna kropla deszczu, podczas, gdy w całej reszcie Kraju ... piździło okrutnie. Ten "papieski" weekend w Polsce przeszedł do historii jako wyjątkowo chłodny, wietrzny i deszczowy. A tu, na hubalowych terenach, piękne słoneczko przez cały dzień - jakże to niezwykłe i zastanawiające... Szczegółowy reportaż Piotra "Besy" Czecha ze zdjęciami wielu uczestników rajdu.

Konstytucja 3-go Maja i motocykle: Wybiła godzina 9:00 rano. Jest sobota, szósty maja 2006. Przy siedzibie Klubu Motocyklowego "Sokół" w Chicago zaczyna ożywiać się atmosfera. Coraz tłumniej podjeżdżają na swoich motorach uczestnicy trzeciomajowej parady. Rześki powiew wiatru i ostre słońce spowite nutą historycznego dnia, przyciągnęły wielu członków, sympatyków, nie zrzeszonych osób, oraz członków innych klubów motocyklowych ... Reportaż z imprezy (tekst i zdjęcia) Aleksandry Stasiuk.

Weterany na Wichrowych Wzgórzach: W tym roku, ku mojemu zdziwieniu, w krainie five o'clocków jest dużo słońca, a pada tylko od czasu do czasu. W jeden z takich pięknych czerwcowych dni, wybrałem się na wycieczkę rowerowa nad pobliskie jeziorko. Okazało się, że odbywał się tam właśnie jednodniowy rajd motocykli zabytkowych po przepięknych wzgórzach hrabstwa Durham... Relacja Andrzeja Boryckiego z tego spotkania.

XXI Marynarz Rally: Była wizyta na najnowocześniejszym w łódzkiem basenie, parada po Ozorkowie, konkursy, koncerty sześciu zespołów i ... burza. Wyładowanie poszło po drutach i popaliło końcówki mocy. Po dwugodzinnej przerwie i skombinowaniu drugiego nagłośnienia zabawa ruszyła od nowa. Był nawet striptiz, z którego było śmiechu co nie miara (bo "panienka" z agencji okazała się ... piękna inaczej). Organizator - Bogdan Skonieczka vel "Marynarz" prezentuje swoje dzieło.

Czeszka dla Szweda: Jeśli mówi się o wojskowym motocyklu, zapewne wyobrażasz sobie mocnego, dolnozaworowego singla. Maszynę, która mimo swoich licznych zalet nie jest czymś, czym można by się zbytnio zachwycać. Więc co powiesz na 2-suwa, ale nie jakiegoś tam starego, dymiącego kaszlaka, lecz takiego, na którym można by jeszcze z powodzeniem uprawiać sport motocyklowy? O modelu Jawy 579, wyprodukowanym w 1960 r. dla szwedzkiej armii a będącym w posiadaniu brytyjskiego kolekcjonera, opowiada Andy Westlake na łamach najnowszego numeru "The Classic Motorcycle". Zdjęcia - Nick Haskell. Tłumaczenie - Dominika Korzeniowska i Janusz Jusis.

Niedomagania motocykli: Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Siedemnasty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

Imprezy'2006: Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, terminarz rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych oraz wykaz innych imprez polecanych przez redakcję. Kalendarze uaktualniane specjalnie do każdego numeru.

Zaproszenia do Czerska: Dwa zloty zabytkowych pojazdów w tym samym terminie i w tej samej miejscowości? Czemu nie! Chodzi o V Zlot Motocykli Bractwa Motocyklowego "Sokół" i IV Zlot Pojazdów Komunistycznych klubu "Cartoon Trabant". Termin: 21-23 lipca.

Humor bez wiz i dewiz: Tym razem zamiast wesołych rysunków, kilka fotograficznych dokumentów na temat motocykli marki Jawa.on line >