NR 3/2012 (151)Okładka numeru 3/2012 (151) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Sezon 2012 rozpoczęty. IX Zlot Gwiaździsty im. Ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego musiał zostać przeniesiony z Jasnej Góry do warmińskiego Gietrzwałdu. Temat tej imprezy i okoliczności w jakich ta przeprowadzka została wymuszona, stał się tematem wiodącym tego numeru naszego biuletynu. Mamy nadzieję, iż wybaczycie nam tak obszerne potraktowanie tej sprawy, ale uważamy, że wobec kłamstw na jej temat w mainstreamowych publikatorach, środowisku motocyklowemu należy się prawda.

RAJD HUBAL ’2012 ODWOŁANY:

Z bólem serca (dosłownie!) podjąć musieliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji rajdu „Hubal”. Przeszkód było kilka - nawet tam, gdzie ich być nie powinno, tam gdzie powinien być statutowy obowiązek pomocy i życzliwość dla społecznej działalności...

JASNA GÓRA W ... GIETRZWAŁDZIE:

W tym roku polscy motocykliści nie mieli łatwego wyboru, gdzie w sposób oficjalny i uroczysty rozpocząć sezon. Fora internetowe klubów i środowisk motocyklowych wrzały, postawy polaryzowały się, nie zawsze racjonalne argumenty rozpalały emocje... Powodem tej wrzawy były dwie diametralnie inne w charakterze imprezy z Jasną Górą w tle a odbywające się w tym samym terminie. Pierwsza - tradycyjny, już IX Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego; oraz druga - Bazar i Częstochowska Noc Motocyklowa. Z jednej strony patrioci i katolicy ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński a z drugiej libertyńska konkurencja - władze i środowiska niechętne wartościom patriotycznym i katolickim. Nasza redakcyjna ekipa wzięła udział w IX Zlocie Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego „Jasna Góra - Gietrzwałd ’2012”. Ale tym razem to był nie tylko sam zlot a także wspaniały rajd przez Polskę z peregrynacją kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Reportaż Hieronima Deniski ze zdjęciami Jacka Ignaszewskiego, Jana Jusisa, i Jerzego Twardowskiego.

MOTOCYKLE Z FABRYKI HELIKOPTERÓW - cz.2:

Lata sześćdziesiąte przyniosły firmom motocyklowym spadek popytu. Bogacące się społeczeństwa rozglądały się już raczej za małolitrażowymi samochodami niż za jednośladami. MV Agusta zareagowała na tę sytuację, przypięciem do desek kreślarskich projektów modeli dla prawdziwych pasjonatów. Na myśli mam tu przede wszystkim 4-cylinrową 600-kę z rozrządem DOHC. Poprzedziły ten fakt niesamowite sukcesy sportowe bardzo podobnych konstrukcyjnie 500-tek, na których jeździli mistrzowie świata: Les Graham, John Surtees, Mike Hailwood, Giacomo Agostini i inni kierowcy fabryczni. Dokończenie historii firmy w opracowaniu kol. Piotra „Besy” Czecha.

HARLEY Z OCEANU:

Niecodziennego znaleziska dokonał Kanadyjczyk Peter Mark, jadąc quadem po odludnej plaży na wyspie Grahama, wchodzącej w skład archipelagu Królowej Charlotty u zachodnich wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Natrafił na wyrzucony przez morze uszkodzony kontener od samochodu dostawczego a gdy przez rozbite drzwi zajrzał do środka, znalazł tam motocykl. Maszyna była poobijana i mocno już zardzewiała, ale Peter bez trudu rozpoznał, że to model z rodziny Softail Harleya-Davidsona. Pojazd miał japońską rejestrację...

CZĘSTOCHOWA - PUSTO, MOKRO I Z NIESMAKIEM:

Aby przedstawić czytelnikom, w miarę bezstronnie, i tę drugą imprezę rozpoczynającą sezon, Piotr „Besa” Czech przejrzał relacje na internetowych stronach i forach motocyklowych. Zdecydował się zacytować w całości artykuł z portalu motogen.pl i kilka wyważonych komentarzy, których forma i argumentacja była do przyjęcia. Bo były też takie, które nie miały wiele wspólnego z kulturalną dyskusją. Zdjęcia zostały „zacytowane” ze źródeł internetowych, m.in. z relacji Biura Prasowego Jasnej Góry oraz picasowskiej galerii użytkownika o nicku „Leon”.

LIST DO WIKTORA WĘGRZYNA:

„Dzięki zbiegowi okoliczności - jak powiedzą jedni, lub wrednym decyzjom libertynów - jak powiedzą inni, odkryłem Gietrzwałd, o którym nic nie wiedziałem. To wstyd, ale na moje usprawiedliwienie przemawia fakt, że w moim środowisku, jedynie co dziesiąty coś kojarzy z nazwą miejscowości i to najczęściej to coś to bzdury. Teraz - dzięki zlotowi - będę wszystkim opowiadał o wspaniałym miejscu pielgrzymkowym, które powinien odwiedzić każdy ...” napisał kol. Piotr Kozioł z Lublina. Fajne podsumowanie obu imprez z Jasną Górą w tle...

PO ZLOCIE W GIETRZWAŁDZIE:

Piotr „Besa” Czech przedstawia wybrane fragmenty komunikatu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który ukazał się 3 maja, podsumowuje imprezę i podaje najważniejsze dane zlotowej statystyki.

ANATOMIA KŁAMSTWA:

„Gdzie przebiega ta linia, / ostateczna i skrajna, / która przecież oddziela / słowo ludzkie od łajna” - te słowa poety Mariana Hemara stały się mottem artykułu kol. Wiktora Węgrzyna, w którym autor rozprawia się z dezinformacją częstochowskiej agendy „Gazety Wyborczej” na temat przygotowań do Zlotu Gwiaździstego na Jasnej Górze.

ZABYTEK - MV AGUSTA 600 4C6:

Część motocyklistów uważa czterocylindrową MV 750 ccm za najlepszy motocykl drogowy, jaki kiedykolwiek wyprodukowano we Włoszech, a inni uważają, że to owszem, bardzo ładny, wspaniały, ale jednak ... ubogi krewny wyścigowych maszyn tej marki. Opinie są podzielone. Model MV 600 - oficjalnie oznaczony przez fabrykę w Gallarate symbolem MV 4C6 - jeszcze bardziej polaryzuje opinie. W artykule zatytułowanym „Piękny Brzydal” James Adam Bolton przedstawia tę konstrukcję. Artykuł pochodzi z miesięcznika „The Classic Motor Cycle” nr 3/2012. Tłumaczenie i uzupełnienia (szczegółowe dane techniczne) Hieronim Denisko.

ACE CAFE LONDON:

Ta kawiarnia to kawał historii. Powstała w 1938 r. jako punkt gastronomiczny dla podróżnych, usytuowany przy północnej obwodnicy Londynu - North Circular. Co ciekawe, lokal był wówczas otwarty 24 godziny na dobę i dlatego szybko stał się ulubionym miejscem spotkań zmotoryzowanych, lubiących nocny tryb życia, ze szczególnym uwzględnieniem motocyklistów. To kultowe dziś miejsce odwiedził, opisał i obfotografował nasz redakcyjny kolega Grzegorz „Gregory” Skwarło.

HARLEY-DAVIDSON TRUCK DEMO TOUR ’2012

W tym roku, już kolejny raz europejskie przedstawicielstwo firmy Harley-Davidson oraz autoryzowani dealerzy motocykli tej marki organizują cykl imprez pod nazwą Harley-Davidson Demo Truck Tour. Firmowa ciężarówka z motocyklami do testowania objeżdża poszczególne kraje i umożliwia potencjalnym klientom bezpośrednie zapoznanie się z maszynami. Informację na temat polskiej edycji - gdzie i kiedy - przygotował Piotr „Besa” Czech.

DLA POLAKÓW NA KRESACH RZECZYPOSPOLITEJ:

Jak co roku, podczas rozpoczęcia sezonu zbierano pieniądze na rzecz najbiedniejszych Polaków, którzy pozostali na terenach byłego Związku Sowieckiego. W tym roku , ze względu na perturbacje ze zlotem - zebrano wyjątkowo mało. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński apeluje więc o wsparcie na ten cel. Publikujemy ten apel ale szczegóły są też na stronie www.rajdkatyński.net

ZAPROSZENIA NA IMPREZY:

Jak zawsze chętnie publikujemy zaproszenia-komunikaty, które organizatorzy zlotów przysyłają do naszej redakcji. Tym razem polecamy:
III Zlot Motocykli-Legend II Wojny Światowej,
XVI Zlot Motocykli Honda Gold Wing,
XXV Jubileuszowy Zlot w Krotoszynie.

IMPREZY 2012:

Kalendarz imprez polecanych przez redakcję biuletynu „Motocykl Moje Hobby”. Kalendarz jest uaktualniany specjalnie do każdego numeru biuletynu.

KUPA HUKU:

Tym razem w cyklu „Na wesoło” kilka wesołych rysunkowych humorów pod ww. wspólnym tytułem.


on line >