NR 3/2009 (133)Okadka numeru 3/2009 (133) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Polski Ruch Motocyklowy tym razem nie zaznaczył oficjalnie obecności na Jasnej Górze swoim transparentem. W zeszłym roku ten piękny, nowiutki baner wisiał pod jasnogórskim szczytem - teraz "zapomniano" go powiesić. Czy to kolejny "klocek" do "układanki" pt. "Likwidacja PRM-u"? Z taką niewesołą refleksją zapraszamy do lektury i życzymy udanego sezonu.

OBLĘŻENIE JASNEJ GÓRY :

Polscy motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon 2009 od VI Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. księdza ułana Zdzisława Peszkowskiego. W sobotę 18. i w niedzielę, 19. kwietnia, na Jasnej Górze padł kolejny rekord frekwencji - przyjechało dwadzieścia trzy tysiące motocyklistów z całego Kraju. Od sześciu już lat organizatorem tej gigantycznej pielgrzymki jest Stowarzyszenie "Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński" z prezesem kol. Wiktorem Węgrzynem na czele. Patronat nad Zlotem objęli: prezydent Częstochowy p. Tadeusz Wrona oraz przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Relację z tej największej, już nie tylko w Polsce ale i w Europie, imprezy motocyklowej napisał Piotr "Besa Czech . Zdjęcia dostarczyli Robert Danielkiewicz i Grzegorz Skwarło.

REGULAMIN MPPZ:

Jak zawsze, tuż przed sezonem publikujemy tekst regulaminu Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych na bieżący rok i zapraszamy motocyklistów do udziału w tej "karuzeli" imprez.

MOTOCYKLE ZAMIAST BRONI:

Nie ma już NRD na mapach świata. Pozostały wspomnienia (dobre czy złe - nieistotne) oraz cały szereg przedmiotów sygnowanych napisem "Made in DDR". Między innymi zostały motocykle. Historię i opisy wschodnioniemieckich konstrukcji motocyklowych zamieszczaliśmy kilkakrotnie w "Motocykl Moje Hobby", na przestrzeni jego 23-letniego istnienia. Przyszedł czas, na obszerniejsze przedstawienie dziejów firmy, w której produkowany był czterosuwowy AWO Simson oraz cały szereg motorowerów, znanych i cenionych także w naszym kraju. Tę historię opracował Piotr "Besa" Czech. Wiele historycznych fotografii, rysunków i danych technicznych.

WYSTAWA MOTOCYKLI W BIAŁYMSTOKU:

W Białymstoku, dzięki staraniom Stowarzyszenia "Moto - Retro", w dniach 4-5 kwietnia 2009 r. odbyła się wystawa motocykli. Miejscem imprezy było Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglówce, które od kilku lat prowadzone jest przez pasjonatów dawnej motoryzacji. Reportaż Jerzego Awramiuka.

AWOCZKI OBA DWA:

AWO 425 przedstawialiśmy już w numerze 2/92, którego nakład dawno został wyczerpany a makiety się nie zachowały. Ponieważ istnieje spore zapotrzebowanie na opracowanie o AWO 425, co przejawia się częstymi zapytaniami na redakcyjnym stoisku podczas łódzkich bazarów, postanowiliśmy "odgrzać tego kotleta". Żeby całkiem wyczerpać temat AWO, do wspomnianego tekstu o modelu 425 Tourist dołączyliśmy opis Simsona Sporta, który też już był u nas publikowany dziewięć lat temu (w numerze 5/2000).Autorem tak rozszerzonego opracowania jest Piotr "Besa" Czech. Dużo konkretnych informacji, ilustracji i danych.

WETERANAMI DO RYGI:

Pojechali dwoma zabytkowymi motocyklami: Darek na Junaku M07 i Tomek na SHL 150. To była wspaniała przygoda. W powstałym, po tej wyprawie, reportażu Tomek Sobolewski dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami. We wstępie napisał: "Lubię sprawdzić swoje umiejętności na dłuższych wyjazdach. Od kiedy zacząłem jeździć weteranem, preferuję zażywania podniet motocyklowych w taki sposób. Niepewność sprzętu na takim wyjeździe potrafi dać taką dawkę adrenaliny, że rajd cross-country się chowa".

SIMSONEK:

Pierwszy pojazd jednośladowy z logo Simsona na baku (nie mylić z AWO) pojawił się w 1955 roku. Posiadał oznaczenie SR 1 i był typową dla swoich czasów konstrukcją, tkwiącą jeszcze w tradycji przedwojennych "setek". Pojemność do 50 ccm plasowała jednoślad w klasie motorowerów i nie zawężała potencjalnych klientów tylko do osób z motocyklowym prawem jazdy. Dwa lata później pojawił się zmodernizowany model SR 2 a w 1960-tym jego odmiana SR 2E. Te trzy kultowe już pojazdy przedstawia Piotr "Besa" Czech. Szczegółowe opisy techniczne, schematy, rysunki, zdjęcia...

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Trzydziesty czwarty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2009:

Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, a także wykaz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

NA WESOŁO:

Tym razem trzy zdjęcia odwołujące się do "Marzeń z NRD" z Simsonami w roli głównej.


on line >