NR 2/2014 (162)

Okładka numeru 2/2014 (162) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

"Babski numer" - za przeproszeniem szanownych koleżanek - mamy dla Was. Z niewielkim poślizgiem, bo celowaliśmy na 8 marca. Niemniej, nasze życzenia dla Was: "amazonek", "plecaczków", tudzież "koszykarek" - bez przedawnienia, non-stop aktualne! Z okazji Waszego święta życzymy Wam zawsze suchych asfaltów pod kołami, ekscytujących ale bezpiecznych tras, bezawaryjnych koni mechanicznych i w ogóle spełnienia marzeń.

STOWARZYSZENIE "MOTOCYKL MOJE HOBBY":

Pierwszy pełny rok działalności Stowarzyszenia "Motocykl Moje Hobby" za nami. W sobotę, 15 lutego 2014 roku w lokalu Stowarzyszenia w Łodzi przy ulicy Starogardzkiej 13, odbyło się sprawozdawcze walne zebranie członków stowarzyszenia, mające na celu podsumowanie rocznego okresu działalności Stowarzyszenia i uzyskanie absolutorium dla zarządu organizacji. Szczegółowe sprawozdanie z tego wydarzenia zajęło nam dwie strony.

MOTOCYKLE DLA KOBITEK:

Konsekwencją pomysłu na wydanie "babskiego numeru", było poszukiwanie przez nas konstrukcji motocyklowych, specjalnie dedykowanych kierowcom w spódnicach. Takie modele motocykli pojawiać się zaczęły jeszcze przed I Wojną Światową, a rozwinęły się w znaczący sektor rynku w latach 20-tych. Charakterystycznymi cechami tych konstrukcji były obniżone ramy i nieco bogatsze oblachowanie, mające chronić przed zabrudzeniem długie suknie i płaszcze dam. Przedstawiamy dwa wybrane modele: Ixion - Model D i Radco - Lady Model, będące w kolekcji muzeum Sammy'ego Millera w New Milton, w hrabstwie Hampshire na południu Anglii. Oba opisywał niedawno na łamach miesięcznika "The Classic Motor Cycle" redaktor Roy Pointing. Na podstawie tych materiałów kol. Piotr "Besa" Czech stworzył opracowanie z cytatami fragmentów i fotografii autorstwa Terry'ego Joslina, oraz zdjęć historycznych.

CÓRY ARESA I HARMONII?:

W tym numerze biuletynu wykazaliśmy, że w historii motocyklizmu było wiele nietuzinkowych pań, jeżdżących silnikowymi jednośladami, ba, często wygrywających z mężczyznami w szlachetnej sportowej rywalizacji. Nasz przekaz byłby jednak mocno ułomny, gdybyśmy przynajmniej kilku zdań nie napisali o współczesności. O kobiecych klubach motocyklowych - m.in. "AMAZONS" WMC, "WIMA", "MOTOPMORZANKI"... których członkinie uroczo i niebanalnie wzbogacają polską scenę motocyklową, zdominowaną przez facetów.

MARJORIE COTTLE:

Chociaż w Wielkiej Brytanii było wiele znakomitych zawodniczek w motocyklowych konkurencjach terenowych, w motocrossie, rajdach obserwowanych i wytrzymałościowych, żadna nie uzyskała takiej sławy jak Marjorie Cottle. Rys biograficzny tej fascynującej Angielki "z benzyną w żyłach" w opracowaniu kol. Piotra "Besy" Czecha.

POCHYLAJĄC SIĘ NAD REGULAMINEM MPPZ:

Praktycznie rokrocznie w regulaminie Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych pojawiają się jakieś zmiany. Są to zmiany czasem dobre, czasem złe dla motocyklistów i warto się nad nimi każdorazowo zastanowić. Kol. Paweł Danecki analizuje te, które wprowadzono w tym roku.

REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI POJAZDÓW ZABYTKOWYCH '2014:

Tradycją drugiego numeru każdego rocznika naszego biuletynu jest przedsezonowe publikowanie aktualnego regulaminu Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Ma to na celu zapoznanie czytelników z tymi przepisami i zachęcenie motocyklistów do brania udziału w weterańskim współzawodnictwie.

AMAZONKI NA WOJENNEJ ŚCIEŻCE:

Podczas wojny, gdy nowoczesna łączność (radiowa i telefoniczna) była ograniczona, a nade wszystko niebezpieczna dla tajemnic wojskowych i państwowych, najpewniejszym przekazicielem wojskowych czy rządowych informacji byli kurierzy na motocyklach. Byli oni powszechnie wykorzystywani przez siły zbrojne wszystkich walczących stron. Dostarczali pilne rozkazy do jednostek i służb oraz raporty do sztabów. Kurierzy przewozili też ważne dokumenty między instytucjami na zapleczach frontów i na własnych terytoriach. Bardzo często do tych zadań wykorzystywano kobiety z wojskowych służb pomocniczych. Zachowało się sporo wojennych fotografii przedstawiających kurierki przy ich motocyklach, wykonujących swoją służbę, często w niebezpiecznych warunkach. Opracowanie kol. Piotra "Besy" Czecha.

WYSTAWA W TOMASZOWIE MAZ.:

Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych "WETERAN" w Tomaszowie Mazowieckim co kilka lat organizuje bardzo ciekawe wystawy motocykli zabytkowych. Już czwarta edycja tej formy działalności miała miejsce w weekend 8-9 lutego bieżącego roku. Tekst Piotr "Besa" Czech, zdjęcia: Krystyna Jusis, Konrad Kowalski i Mariusz Reczulski.

JANINA LOTECZKOWA:

Będąc 16 letnią panienką, dzielnie broniła polskiego Lwowa przed Ukraińcami w 1918 r. Już w wolnej Polsce trzykrotnie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w narciarstwie biegowym. W tej samej dyscyplinie była: trzykrotną Mistrzynią Czechosłowacji, dwukrotną Mistrzynią Austrii i raz Mistrzynią Francji, co zapewniło jej w owym czasie miano najlepszej narciarki w Europie. W 1927 roku, w konkursie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski, zajęła siódme miejsce. To jeszcze nie wszystko - była również uznawana za jedną z najlepszych polskich tenisistek, a także, dosiadając koni wyścigowych, zdobyła Polską Odznakę Jeździecką. Pilotowała samoloty, m.in. na polskim RWD brała udział w Bałkańskim Lotniczym Rajdzie Propagandowym. W wielu lotach towarzyszyła Żwirce, Wigurze i Bajanowi. Uprawiała też sport balonowy i szybownictwo, ale dla nas – motocyklistów – zasłużyła na uznanie przede wszystkim jako jedna z pierwszych Polek dosiadających motocykli. Z powodzeniem rywalizowała z mężczyznami, zdobywając sportowe trofea i mistrzostwa kilku miast. Do tego była ładna, miła i dowcipna. Prawdziwa kobieta renesansu! Tekst kol. Tomasza Szczerbickiego, zilustrowany zdjęciami m.in. z rodzinnego archiwum Janiny Loteczkowej.

JADWIGA SOWIŃSKA:

Czy to się komuś podobało, czy nie, to na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia na trasach rajdów motocyklowych w Polsce można było spotkać kobiety, i to nie w charakterze kibiców, ale zawodniczek! Jedną z nich była kielczanka Jadwiga Sowińska – sekretarka dyrektora SHL. Tekst jest kolażem fragmentów artykułów Lidii Cichockiej i Ryszarda Mikurdy, przygotowanym przez kol. Piotra "Besę" Czecha. Fotografie cytowane z książki Ryszarda Mikurdy pt. "SHL-ką przez gołoborze" i ze źródeł internetowych.

MY TEŻ DAŁYŚMY RADĘ:

"Decyzję o tej podróży podjęłam pół roku wcześniej, dosyć spontanicznie, za namową znajomych. Koledzy, którzy podróżowali już po Mongolii mówili mi: Nie martw się, Twoje BMW R1150R przejedzie. Mimo niskiego zawieszenia? – pytałam. Kiedy wróciłam do Polski, po przejechaniu ok. 21.500 km, ci sami koledzy dziwili się, że motocykl dał radę. A przecież, to dzięki ich zapewnieniu, w ogóle się na tę wyprawę zdecydowałam." Reportaż kol. Lilianny Bojkowskiej, ze zdjęciami autorstwa wszystkich uczestników wyprawy.

CO SŁYCHAĆ W PZM-OCIE?:

Krótkie notatki o dwóch ciekawych projektach realizowanych przez Polski Związek Motorowy. Pierwszym jest badanie internetowe dotyczące zabytkowych pojazdów organizowane wspólnie z FIVA, której oficjalnym przedstawicielem w Polsce jest PZM. Ankieta dostępna będzie od 26 marca 2014 roku za pośrednictwem strony www.pzm.pl . Drugi projekt dotyczy kobiet. Wzorem międzynarodowych federacji FIA i FIM, także w strukturach PZM pojawił się nowy zespół – Zespół ds. Kobiet. Do jego zadań należy wspieranie udziału kobiet w motoryzacji, w szczególności w sportach motorowych oraz propagowanie kobiecego sportu w społeczeństwie. Wydawany będzie biuletyn "Kobiety w Motorsporcie".

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Pięćdziesiąty trzeci odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

KALENDARZ IMPREZ:

Kalendarz imprez polecanych przez redakcję - w tym także, okazjonalnie, kalendarz imprez FIM w motocyklowych konkurencjach kobiecych. Kalendarz imprez polecanych jest uaktualniany specjalnie do każdego numeru biuletynu.

JASNA GÓRA'2014:

Razem z organizatorem, Stowarzyszeniem Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, serdecznie zapraszamy na radosne rozpoczęcie sezonu motocyklowego - Zlot Gwiaździsty im. Ks. Zdzisława Peszkowskiego – JASNA GÓRA 2014.


on line >