NR 2/2013 (156)Okładka numeru 2/2013 (156) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Oto oddajemy w Wasze ręce kolejny numer naszego biuletynu. Dokładnie w przewidzianym terminie, bo równo dwa miesiące temu pisaliśmy poprzedni "editorial" i oddawaliśmy do druku numer 1/2013. Wyrobiliśmy się na czas, mimo, że mieliśmy wiele dodatkowej pracy, związanej z obowiązkami urzędowymi, wynikającymi z założenia stowarzyszenia...

ZAPROSZENIE NA ZLOT JASNA GÓRA '2013:

W imieniu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński i jego Prezesa kol. Wiktora Węgrzyna serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze – radosną i uroczystą pielgrzymkę polskich motocyklistów. Będzie to już 10-ty, jubileuszowy Gwiaździsty Zlot Motocyklowy im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego... Niestety, okoliczności wymusiły korektę terminu imprezy, na tydzień wcześniejszy od poprzednio planowanego. Spotykamy się zatem w II weekend kwietnia (13-14.04.2013).

KORESPONDENCJA W SPR. OCHRONY ŚRODOWISKA NA RUNDACH MPPZ:

Kol. Piotr Grzęda z A-klubu Śląskiego napisał do organizatorów motocyklowych rund MPPZ: "Jak zapewne już wiecie, na wszystkich imprezach organizowanych pod patronatem PZM obowiązkowe jest powołanie takiej osoby jak Komisarz ds. Ochrony Środowiska. Jeżeli w swoich szeregach nie zlokalizujecie takiego człowieka, to służę pomocą." Poprosiliśmy o szczegółowe informacje, otrzymaliśmy je i całą wymianę poglądów na ten temat publikujemy.

POCHYLAJĄC SIĘ NAD REGULAMINEM MPPZ:

Praktycznie rokrocznie w regulaminie Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych pojawiają się jakieś zmiany. Tym razem największym novum jest powstanie nowej klasy motocyklowej. Po raz pierwszy w historii MPPZ motocykliści mogą zdobyć (i zapewne zdobędą) trzy tytuły Mistrzów Polski... Kolega Paweł Danecki zadał sobie trud przeanalizowania zapisów tego Regulaminu i dzieli się z czytelnikami uwagami na ich temat.

MOTOCYKLE ARMII CZERWONEJ - MASZYNY Z LEND-LEASE:

Trzecia z czterech części opracowania kolegi Piotra "Besy" Czecha - wiele ciekawych szczegółów i historycznych fotografii ilustrujących ten temat. A temat jest obszerny, skomplikowany, nie do końca zbadany i w znacznym stopniu zafałszowany - jak cała historia państwa sowieckiego. Wiele kłamstw powielanych przez całe dziesięciolecia w sowieckich opracowaniach "historycznych" stało się "prawdami objawionymi". Sporo z nich nadal jest powtarzanych i trudno je weryfikować - nawet dziś, gdy rosyjskie (i światowe) archiwa otwierane są dla historyków a internet daje niesamowite możliwości poznawcze.

MISTRZOSTWA POLSKI POJAZDÓW ZABYTKOWYCH - REGULAMIN:

Jak zawsze, tuż przed sezonem publikujemy aktualny tekst regulaminu MPPZ na bieżący rok i zapraszamy motocyklistów do udziału w tej "karuzeli" imprez.

INDIAN 741 CIVILIAN STROKER:

Co to takiego ten "stroker"? Nie ma takiego hasła w polskich edycjach internetowych encyklopedii. W papierowych – tym bardziej. Ale anglojęzyczne ... się wykazują. Stroker to tłokowy silnik spalinowy, przerobiony w celu polepszenia osiągów, poprzez zwiększenie skoku tłoków, czyli przez wzrost pojemności skokowej. Kolega Lech Potyński miał świadomość, że standardowym Indianem 500 ciężko mu będzie nadążyć za kolegami z Oldtimerclubu Poland, bowiem większość z nich dysponuje znacznie większymi i szybszymi motocyklami. Zdecydował się zatem na budowę takiej eksperymentalnej jednostki napędowej. Reszta motocykla miała być zbudowana na popularnego w Polsce "cywila". Opisał zastosowane przeróbki, potknięcia i poważniejsze problemy, których nie uniknął, przebieg leczenia chorób dziecięcych konstrukcji ... aż po pełną satysfakcję.

ZLOT PODGRZEWANY ATMOSFERĄ:

O poprzedniej edycji Zimowego Zlotu Motocyklowego w Jeleniu pod Tomaszowem pisał przed rokiem w MMH jeden z kolegów uczestników. Teraz koleżanka Agnieszka Podwysocka postanowiła, "damskimi paluszkami", wystukać na klawiaturze informację, jak było tym razem. Po to, ażeby pamięć o tej fajnej imprezie nie rozpłynęła się w szarej codzienności...

INDYKI NA MAZURACH:

"Oldtimer Club Poland" jest klubem ortodoksyjnym. Zrzesza jedynie posiadaczy zabytkowych motocykli amerykańskich. Nie jest może jedną z najstarszych polskich organizacji miłośników dawnej motoryzacji, ale z pewnością należy do ścisłej czołówki, pod względem jakość maszyn i aktywności organizacyjnej. Klub został doceniony także za granicą. Europejska Federacja Klubów Indiana, powierzyła "Oldtimerowi" organizację zlotu Indian Interrally w roku 2012. W lipcu u.r. w ośrodku "Dębowa Przystań" k. Mrągowa pojawiło się ok. 180 Indianów - wszystkie możliwe modele i odmiany. Od tych najwcześniejszych poprzez Stojedynki, Chiefy, Scouty i czterocylindrowce, aż do powojennych Roadmasterów. Takiego zbiorowiska Indianów jeszcze w Polsce nie było nigdy - relacjonuje kol. Lech Potyński - kto nie widział na własne oczy, niech żałuje!

"MIĘDZY BUGIM A SŁUCZEM":

"Dwa lata temu, wraz z członkami Świętokrzyskiej Nieformalnej Grupy Motocyklowej (to ci od rajdu "Polska B"), miałem przyjemność podziwiać piękno ukraińskich Karpat. Wtedy to urzekł mnie kraj, ludzie, przyroda i współtowarzysze podróży. Tym razem nie było już pytania "czy jedziemy? a "kiedy jedziemy?" Druga część reportażu z tej wyprawy na Ukrainę kol. Michała "Zwierzaka" Zawadzkiego. Zdjęcia wszyscy uczestnicy wyjazdu.

ZABYTEK – INDIAN 741-B "INDIAŃSKI WOJOWNIK":

Podczas wojny ten model zdominował produkcję firmy Indian Motocycle Co., stanowiąc blisko 80% wszystkich maszyn wyjeżdżających za bramy fabryki w Springfield. W latach 1941-1943 wyprodukowano 35.044 egzemplarze tego modelu. Trafiały do wszystkich armii alianckich. Na takich Indianach jeździli też Polacy – i to zarówno żołnierze I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego, jak i jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obszerne opracowanie kolegi Piotra "Besy" Czecha - rys historyczny, szczegółowy opis techniczny, zdjęcia, rysunki, schematy, spis literatury.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Pięćdziesiąty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ:

Kol. Mirosław Wenglorz ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zaprasza na siódme już Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim. Impreza zacznie się w Częstochowie, bezpośrednio po Radosnym Rozpoczęciu Sezonu 14 kwietnia i potrwa do 18 kwietnia.

KALENDARZ IMPREZ:

Kalendarz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

WESOŁEGO ALLELUJA!:

Zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka i udanego dyngusa życzy Wam redakcja biuletynu i zarząd stowarzyszenia "Motocykl Moje Hobby"!!!


on line >