NR 2/2008 (126)

OD REDAKCJI: Zima w tym roku taka łagodna, że prawie wszyscy śmigają ma okrągło. Niby fajnie, ale co z zimowym serwisem? Większość zapomniała, że trzeba przed kolejnym sezonem wymienić oleje, skontrolować hamulce, założyć nowe klocki lub okładziny, przesmarować linki i łożyska... Przypominamy więc - już ostatni dzwonek! Aby potem, w sezonie, nie było niemiłych niespodzianek...

ZAPROSZENIE NA JASNĄ GÓRĘ: W imieniu Prezydenta i Rady Koordynacyjnej PRM zapraszamy na Rozpoczęcie Sezonu Polskiego Ruchu Motocyklowego na Jasnej Górze - radosną imprezę dla wszystkich polskich motocyklistów. Jak w poprzednich latach, tysiącami maszyn pojedźmy do Maryi, Matki Najświętszej, Królowej Polski, by pokłonić się, podziękować za wszystkie łaski, którymi nas obdarza codziennie oraz prosić o dalszą opiekę w nadchodzącym, nowym sezonie motocyklowym. Wszystkie niezbędne dane tej imprezy, łącznie z mapką dojazdu na miejsce zbiórki w Górce Przeprośnej.

DOBRE, CZY NIE?: Jak zawsze, w drugim numerze rocznika przedstawiamy ocenę imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego minionego sezonu. Czytelnicy mogą się dowiedzieć, jak udały się zeszłoroczne imprezy, jaką klasę prezentują organizatorzy, czego się spodziewać po następnych edycjach, gdzie warto pojechać a gdzie wizyta może być stratą czasu i paliwa. Na podstawie ankiet nadesłanych do redakcji, opracował Piotr *Besa* Czech.

CO SŁYCHAĆ?: Serwis informacyjny pod redakcją Sekretarza RK PRM, a w nim m.in.:
SPOTKANIE GKPZ PZM - PRM. W sobotę, 12 stycznia b.r. w Łodzi, przy okazji Moto-Weteran-Bazaru, doszło do oficjalnego spotkanie działaczy z Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych Polskiego Związku Motorowego z Radą Koordynacyjną PRM. Dyskutowaliśmy o sprawach ważnych dla obu organizacji. Mimo, że nie osiągnięto konsensusu w sprawie udziału motocyklistów z PRM-u w Mistrzostwach Polski Poj. Zab., to zapewne ta wymiana myśli umożliwiła lepsze poznanie się, zrozumienie prawnych niuansów zagadnienia. Obie strony zobowiązały się do dalszego szukania dróg porozumienia w tej kwestii.
RADA KOORDYNACYJNA PRACUJE. W sobotę, 9 lutego b.r. w Kutnie odbyło się otwarte spotkanie Rady Koordynacyjnej. Oprócz członków Rady, zaproszeni zostali prezesi klubów. Głównym tematem spotkania była przymiarka do uzyskania osobowości prawnej przez Polski Ruchu Motocyklowy a także nowe legitymacje, upoważniające do zniżek wpisowego na imprezach PRM.
FORUM PREZYDENTÓW PRM. Tekst o internetowych rozmowach, dyskusjach, wymianie informacji o tym, co dzieje się w klubach. Na przykład, w tej chwili prezentowane są na forum dwa projekty baneru PRM na bramy wjazdowe imprez. Mamy wybrać jeden z nich.
WITAMY NOWY KLUB PRM. Akces do Polskiego Ruchu Motocyklowego zgłosił klub motocyklowy *Rider’s Club Inowrocław*. Jest to aktualnie 20-ta organizacja-sygnatariusz PRM. Krótka charakterystyka klubu i namiary tele-adresowe na tę organizację.

30 LAT *BETONIARKI*: Czasy teraz takie, że budownictwo jest na topie. A betoniarka to przecież podstawowy sprzęt na budowie. Jednak nie będzie to tekst dla budowlańców, ale dla miłośników marki BMW. Ci, którzy lepiej znają tematykę historii tej bawarskiej wytwórni już skojarzyli tytuł z pewnym jednośladem, a właściwie z rodziną motocykli. Dla pozostałych spieszymy wyjaśnić, że *betoniarka* w gwarze właścicieli oznacza modele serii R 100-80 RT. A ponieważ właśnie mija 30 lat od chwili wypuszczenia pierwszych maszyn tego typu, więc Jerzy Awramiuk przedstawia ich rozwiązania techniczne i historię. Zdjęcia, rysunki i dane.

REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI POJAZDÓW ZABYTKOWYCH 2008: Pełne brzmienie zasad obowiązujących aktualnie w tej *karuzeli wyścigowej* pod egidą Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.

ODJECHALI NA WIECZNY ZLOT: Początek tego roku smutny, bo trójkami odchodzą koledzy motocykliści ze średniego pokolenia. Dnia 9 stycznia zmarł kol. Mirek Wojciechowski z klubu *Weteran* - Tomaszów Maz., 12 lutego kol. Wiesiek Janus, jeden z założycieli *Number One Club* - Łódź a 21 lutego - kol. Krzysiek Wydrzycki, redaktor naczelny *Świata Motocykli*. Wspomnieniami o Nich dzielą się Piotr *Besa* Czech i Lech *Potas* Potyński.

VII RAJD KATYŃSKI: W zeszłorocznym rajdzie wzięło niemal 100 motocykli i 4 furgony szczelnie załadowane podarkami dla dzieci. Łącznie pojechało ponad sto osób obojga płci, reprezentujących zapewne wszystkie zawody - byli wśród nich m.in. dwaj księża i brat zakonny; dwóch pilotów Boeingów i dwóch żołnierzy zawodowych; uczniowie, studenci i emeryci; technicy, inżynierowie humaniści i lekarze. Zagranicę reprezentowało pięcioro motocyklistów z chicagowskiego Polskiego Klubu Motocyklowego *Sokół* z jego prezesem Magdą *Dziką* Huk na czele, był Piotrek Jurek z Kanady i urzędniczka ambasady kanadyjskiej w Warszawie Diane Godard. Rozpiętość wieku wahała się od 17 do 74 lat. Pierwsza część obszernego reportażu pióra Jerzego Kirszaka ze zdjęciami autorstwa Dominiki Jurek i Piotra Jurka.

JAK CZARNIECKI DO POZNANIA: Od 24 maja 2008 do 1 czerwca 2008 odbędzie się rajd motocyklowy z cyklu *Ojców naszych starym szlakiem* - tym razem szlakiem Wojsk Rzeczpospolitej pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego. Rajd rozpocznie się w Pelplinie k. Gdańska i będzie ciągnął się do Aarhus w Danii i z powrotem do Poznania, a dalej do Częstochowy. Podczas rajdu przewidziana jest także wizyta w Czarnicy koło Włoszczowej, miejscu spoczynku hetmana. Polecamy.

MOJA BETONIARKA: *Betoniarka* - tak wielbiciele motocykli BMW przezwali serię oznaczoną literami RT. Drogowo-turystyczne, bo chyba tak można przetłumaczyć z angielskiego ten skrót, motocykle o pojemności 800 i 1000 cm wyznaczyły na początku lat osiemdziesiątych standardy jednośladu do dalekich wojaży. Takim wstępem opatrzył swój artykuł Jerzy Awramiuk, przedstawiając swój motocykl - BMW R-80 RT. Opis techniczny, dane, zdjęcia i rysunki rozwiązań oraz wrażenia użytkownika.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI: Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Dwudziesty siódmy odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2008: Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, oraz wykaz innych imprez polecanych przez redakcję, także rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

ALLELUJA, ALLELUJA!: Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, najserdeczniejsze życzenia: wszelkiej pomyślności, słodkiego zająca, smacznego jajka, i mokrego dyngusa, Klubom oraz Indywidualnym Czytelnikom, Współpracownikom i Sponsorom przesyła Redakcja i Sekretariat RK PRM. 

on line >