NR 2/2006 (114)Od redakcji: U nas zima a w internecie - na stronie www.wimdookolaswiata.pl - relacje z tropikalnych krajów. Znani już dobrze naszym czytelnikom (z MMH nr 2 i 5/2005) Wojtek, Małgosia i ich BMW jadą sobie po suchym i ciepłym. Pogodę cały czas mają wspaniałą... A tu, u nas, mrozy i śniegi, że najstarsi motocykliści nie pamiętają... O motocyklach najwyżej tylko poczytać można... Więc zapraszamy do lektury kolejnego numeru.

Jasna Góra 2006: Rozpoczęcie Sezonu Polskiego Ruchu Motocyklowego na Jasnej Górze, jest radosną imprezą dla wszystkich polskich motocyklistów. W zeszłym roku uczestniczyło w niej około 1000 motocyklistów. Ta bikerska pielgrzymka była bardzo chwalona przez uczestników - w rankingu imprez PRM zdobyła 4,8 punktu na 5,0 możliwych. Dołożymy wszelkich starań, żeby w tym roku było jeszcze lepiej i na niedzielę 23 kwietnia serdecznie zapraszamy do Częstochowy.

Dobre czy nie? Ocena imprez sezonu 2005: Od kilku lat, w każdym drugim numerze rocznika MMH, przedstawiamy ranking organizatorów imprez motocyklowych. Ocenie (wg skali ocen - od 5 do 1) poddawane jest 10 składników każdej imprezy: zaproszenia, oznakowanie dojazdu, lokalizacja, warunki sanitarne, adekwatność wpisowego do świadczeń, program, bezpieczeństwo, praca organizatora, pomoc techniczna oraz atrakcyjność nagród. Ostateczna ocena imprezy jest średnią arytmetyczną ocen składowych. Czytelnicy mogą się dowiedzieć, czego się spodziewać po organizatorach następnych edycji, gdzie warto pojechać a gdzie wizyta może być stratą czasu i paliwa. To działa - organizatorzy lepiej ocenionych imprez notują znaczny wzrost frekwencji i na odwrót, najsłabsze zloty tracą popularność. Jak to wypadło tym razem? Zapraszamy do lektury...

Na 8 marca: Mówią, że "Dzień Kobiet" to komunistyczne święto... Nie szkodzi! Wszystkim naszym Naszym Paniom życzymy wszystkiego najlepszego i ... zawsze suchych asfaltów.

(Wschodnio) niemiecka solidność motocykli: Firma ta powstała na bazie majątkowej i tradycji największego na świecie, przedwojennego producenta motocykli. Fabryka DKW w Zschopau, produkowała do końca II Wojny Światowej swoje motocykle (wtedy głównie model NZ 350 dla Wehrmachtu) a także części do samolotów. W zasadzie nie naruszona, na mocy ustaleń konferencji w Poczdamie, znalazła się w radzieckiej strefie okupacyjnej. Nie wyszło jej to na zdrowie... Historia Motorraderwerke Zschopau (MZ) - wspólny tekst Parysa Paikerta i Piotra "Besy" Czecha. Omówienie modeli seryjnych i prototypów, mało znane fakty, sportowa chwała, dużo historycznych zdjęć.

Regulamin Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych '2006: Pełen tekst regulacji obowiązującej w tegorocznej "karuzeli" imprez pod egidą Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.

Co słychać (w PRM i nie tylko)?: Serwis opracował Paweł Danecki a w nim:
  • Chwilowe problemy z legitymacjami PRM. Niestety, skończyły się blankiety legitymacji - takie duże mają powodzenie :-) - i kluby, które na nie czekają prosimy o chwilę cierpliwości. Przed sezonem zdążymy. Jak wiadomo, kartoniki te umożliwią otrzymanie ulgi we wpisowym na większości imprez z oficjalnego kalendarza Polskiego Ruchu Motocyklowego. A ulgi te są znaczące - sięgają nawet 20% ceny dla osób do lat 50-ciu a starszym przysługuje wjazd darmowy.
  • Przypominamy o składkach. Na dzień oddania do druku tego numeru, składki w PRM uregulowało 15 klubów na 19, będących aktualnie na liście członków. Termin upływa 24 kwietnia (Rozpoczęcie Sezonu PRM) i po tym dniu Rada Koordynacyjna zawiesi członkostwo zalegających klubów.
  • Witamy nowy klub członkowski PRM. Akces do Polskiego Ruchu Motocyklowego zgłosił Radziejowski Klub Motocyklowy z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest stowarzyszeniem zwykłym, oficjalnie działającym od 2004 roku. Przedstawiamy informacje o działalności oraz namiary tele-adresowe i serdecznie witamy w naszym ogólnopolskim gronie.
Radziejowski Klub Motocyklowy: W cyklu przedstawiającym kluby Polskiego Ruchu Motocyklowego tym razem prezentuje się nowy klub z Radziejowa. Kol. Robert Szymski z tego klubu napisał: "Motocykle fascynują nas od bardzo dawna. Większość z nas ujeżdżała kilka lub nawet kilkanaście różnych sprzętów. Jednak, nie jest dla nas ważne, jakim motocyklem ktoś jeździ. Liczy się człowiek, jego pasja, chęć pomocy innym ..." Uprawiają turystykę na motocyklach, jeżdżą na zloty, budują swoje własne konstrukcje (np. trajki), mają własną stronę internetową... Historia klubu, współczesność i zamierzenia na przyszłość. Fajny tekst i zdjęcia z archiwum klubu.

Ćwierćlitrowa ES-ka (MZ ES 250): W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane" kolejne kompleksowe opracowanie Pawła Daneckiego z dokładnym opisem technicznym i wieloma zdjęciami ilustrującymi rozwiązania techniczne w tym modelu. Autor podał też wykaz literatury i linki na strony internetowe, przydatne dla restaurujących ten moto-zabytek.

Motory nad Żabią Zatoką: Po raz siódmy już spotkali się na tej tradycyjnej imprezie organizowanej przez Zakon Motocyklowy "Night Rider". Baza rajdu mieściła się nad malowniczą zatoką jeziora Osiek w miejscowości Ługi nieopodal Dobiegniewa. Miejsce było łatwe do odnalezienia dzięki dobremu oznakowaniu dojazdu, jak i położeniu obok drogi krajowej Kostrzyn-Gdańsk. Dotarło ok. 100 motocyklistów, przeważały motocykle japońskie a wśród zabytków pojawił się pięknie odrestaurowany "enesiak" i Royal-Enfield z lat 50-tych. Interesujący reportaż kol. Parysa Paikerta z VII Rajdu Stu Mostów.

Boxer bez zaworów: Carl von Clausewitz - pruski teoretyk wojny, pisarz i generał, w jednym ze swoich dzieł napisał "Wojna jest matką wszystkich rzeczy". Jest w tym zapewne sporo przesady, ale jest też pewne, że IFA (MZ) BK 350 bez ostatniej wojny światowej oraz jej następstw, nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane" kompleksowe opracowanie Piotra "Besy" Czecha o motocyklach IFA BK 350 i MZ BK 350. Zarys historyczny, dokładny opis techniczny, wiele "eksplodujących" rysunków i zdjęć, ilustrujących rozwiązania techniczne w tych modelach. Autor podał też wykaz literatury i linki na strony internetowe, przydatne dla restaurujących te zabytki motoryzacji.

Niedomagania motocykli: Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Piętnasty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

Imprezy'2006: Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, terminarz rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych oraz wykaz innych imprez polecanych przez redakcję. Kalendarze uaktualniane specjalnie do każdego numeru.

Pomagajmy sobie: Ogłoszenia - dla prenumeratorów bezpłatne. (Zapraszamy też firmy z branży moto-weterańskiej do współpracy - zamieszczamy darmowe reklamy).

Nasz nieustający konkurs: Jak co roku, zachęcamy do ścisłej współpracy z naszą redakcją. Prócz frajdy dzielenia się z innymi własnymi poglądami, spostrzeżeniami, przeżyciami związanymi z naszymi ukochanymi motocyklami i wiedzą na ich temat - to się może nawet opłacać. Co rok honorujemy naszych współredaktorów pięcioma bezpłatnymi rocznikami za najciekawsze materiały: własne teksty, tłumaczenia obcojęzycznych publikacji, rysunki, zdjęcia... Czekamy na Wasze reportaże ze zlotów, wspomnienia z wakacyjnych wędrówek, opisy przygód, awarii na trasach i zmagań z nimi, dane maszyn, usprawnień, zdobytych doświadczeń przy restaurowaniu zabytkowych motocykli. Tym naprawdę warto się z przyjaciółmi podzielić a przy okazji wygrać jeden z bezpłatnych roczników na następny rok!

Humor bez wiz i dewiz: Tym razem poszukujemy idealnego "plecaczka", prezentując najpiękniejsze kandydatki.

on line >