NR 1/2017 (179)

Okładka numeru 1/2017 (179) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

To nasze pierwsze spotkanie w nowym roku. Ale gdy piszemy te słowa jest już druga połowa lutego i tradycyjne noworoczne życzenia zabrzmią teraz zapewne nieco dziwnie, niemniej je składamy. Życzymy Wam Wszystkim: czytelnikom, współpracownikom, sponsorowi ... a także sobie samym, dobrego zdrowia, bezpiecznego sezonu i spełnienia marzeń.

ZOSTANIESZ W NASZEJ PAMIĘCI, WIKTORZE:

Dnia 17 stycznia 2017 roku, odszedł od nas twórca i komandor Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich i Prezes stowarzyszenia o tej samej nazwie, nasz Wielki Przyjaciel, Wiktor Węgrzyn. Przez wiele miesięcy walczył z ciężką chorobą. Był polskim patriotą wielkiego formatu, społecznikiem, miłośnikiem polskiego rycerstwa, Kresów Rzeczypospolitej, dobrym i skromnym człowiekiem. Kol. Piotr „Besa” Czech wspomina Przyjaciela, przytaczając dane biograficzne i ilustrując tekst zdjęciami z archiwum redakcji.

DUCATI - „OD SZCZENIAKA DO MONSTRUM” cz.3:

Dnia 19 kwietnia ub.r., w Sala Rossa (jednej z najpiękniejszych sal Palazzo D’Accursio) ratusza w Bolonii, burmistrz tego miasta p. Virginio Merola i prezes zarządu Ducati Motor Holding p. Claudio Domenicali, oficjalnie zainaugurowali obchody 90-lecia przedsiębiorstwa. Odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono bogate plany imprez przygotowywanych w ramach jubileuszu firmy, jakże zasłużonej dla włoskiego i światowego sportu motocyklowego. Przy tej okazji „dukatki” zagościły też na łamach naszego biuletynu a kol. Piotr „Besa” Czech opracował historię firmy - w tym numerze trzecia część tego opracowania (niemal po dziś dzień). Wiele opisów wyczynów sportowych, historycznych zdjęć, danych technicznych i szczegółów konstrukcyjnych motocykli z logo Ducati na baku.

CHICAGO POŻEGNAŁO WIKTORA WĘGRZYNA:

W wielu miejscach - „od Chicago do Tobolska” - rodzina i przyjaciele śp. Wiktora Węgrzyna - komandora Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich modlili się za jego duszę. Były Msze święte w Warszawie, w Zamościu, we Wrocławiu, w Wilnie... w Tobolsku... W sobotę, 21 stycznia 2017 r. w kościele p.w. św. Priscilli w Chicago też została odprawiona Msza św. żałobna nad urną z prochami Komandora. Relacja z uroczystości pióra kol. Jacka Kawczyńskiego.

SPOCZĄŁ W PANTEONIE WIELKICH POLAKÓW:

W sobotę, 18 stycznia b.r., w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pożegnaliśmy śp. Wiktora Węgrzyna, komandora międzynarodowych Rajdów Katyńskich. Miejsce wiecznego spoczynku znalazł godne, w podziemiach tego narodowego sanktuarium, w Panteonie Wielkich Polaków, tuż obok ks. Zdzisława Peszkowskiego. Relacja z uroczystości pogrzebowej pióra kol. Piotra „Besy” Czecha, ze zdjęciami tegoż, oraz kolegów Jana Jusisa i Grzegorza Skwarło.

PIERWSZA KADENCJA ZA NAMI:

Miniony rok, dla Stowarzyszenia „Motocykl Moje Hobby” był rokiem kończącym pierwszą kadencję władz. Na sobotę 28 stycznia ustępujący Zarząd zwołał walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków, mające na celu podsumowanie działalności w roku 2016 i w całej kadencji 2012-2016, udzielenie absolutorium dla Zarządu i wybór władz Stowarzyszenia - Zarządu i Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017-2020. Krótkie zdanie sprawy z tego wydarzenia - piórem Prezesa, wybranego na drugą kadencję, kol. Piotra „Besy” Czecha.

WYPRAWA DO CIESZYNA:

Śladem roku ubiegłego - relacjonuje kol. Paweł Ciećwierz z Płocka - podjęliśmy z kolegą Henrykiem Góreckim wyzwanie motocyklowego pożegnania lata, biorąc udział w Cieszyńskim Rajdzie Motocykli Zabytkowych im. Płk Gwidona Langera. Była to V Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych (MPPZ) w wydaniu motocyklowym, która zaistniała w dniach od 1 do 4 września 2016 roku, staraniem Automobilklubu Cieszyńskiego. Redakcja zilustrowała relację zdjęciami dostarczonymi przez autora tekstu - na rozkładówce kolorowymi.

ZIMOWE ŚWIĘTO KOSZA:

W tym roku przypadło na 13-15 stycznia, zaś miejscem spotkania był, jak co roku, las w pobliżu wsi Niewierszyn nad Pilicą. Dla niezorientowanych trzeba dopowiedzieć, że nie ma tam budynków, a jedyną infrastrukturą są dwie ziemianki oraz przybytek dumania. Ten ostatni, podobnie jak to widać często na inwestycjach sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, ma stosowną tabliczkę informacyjną o treści: „Korzystasz dzięki hojności rodziny Szym….ich”. Symbolu UE nie było. Reportaż kol. Tomasza Sobolewskiego, zdjęcia autorstwa wielu uczestników imprezy.

MASSIMO BORDI:

Massimo Bordi ur. 9.05.1948 r. w Bevagna, jest wytrawnym włoskim inżynierem-konstruktorem i menażerem. Człowiekiem, który doprowadził do odrodzenia technicznego i ekonomicznego Ducati w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Jego sylwetkę prezentuje kol. Piotr „Besa” Czech.

„PANTERA” Z BOLONII:

Model 500 SL Pantah był prawdziwym „kamieniem milowym” w historii Ducati. Zaprojektowany przez zespół konstruktorski pod kierownictwem dr inż. Fabio Taglioniego, okazał się jednym z najbardziej udanych i najbardziej innowacyjnych motocykli w całej historii firmy Ducati. Nazwa „Pantah”, zdaniem speców od marketingu, miała sugerować sprawność i zwinność. Była też egzotyczna, bo oznaczała hinduską nazwę ... pantery. Kolejne opracowanie kol. Pawła Daneckiego, w cyklu „Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane”. Opis techniczny, ilustracje z literatury fabrycznej, bibliografia i linki na źródła internetowe.

IMPREZY 2017:

Wykaz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

O TYM MARZY DZIEWCZYNA... :

Czytelniczkom – z okazji dnia kobiet – spełnienia marzeń życzy Redakcja.


on line >