NR 1/2009 (131)Okadka numeru 1/2009 (131) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Witamy w kolejnym, już w XXIII, roczniku naszego biuletynu. Przy tej okazji życzymy Wam spełnienia marzeń - także tych najskrytszych. Niech zdrowie Wam dopisuje, humor nie opuszcza, drogi będą bez dziur i wybojów, nawierzchnie suche, winkle dobrze wyprofilowane, maszyny niezawodne a szybkości bezpieczne. Niech ludzie będą dla Was mili, dziewczyny piękne, serwisanci uczciwi, szefowie wyrozumiali, podwładni sumienni, przyjaciele szczerzy, wrogowie niegroźni ... Paliwo niech tanieje, a olej niech zawsze będzie obecny w Waszych karterach i ... w Waszych głowach. Bez wycieków! Zatem pokrótce: DO SIEGO ROKU!

PODSUMOWANIE SEZONU POJAZDÓW ZABYTKOWYCH:

W sobotę, 29listopada ubiegłego roku, do siedziby Automobilklubu Polskiego w Warszawie na ul. Pańskiej, zjechali się działacze i najlepsi zawodnicy w dziedzinie zabytkowej motoryzacji z automobilklubów i klubów motorowych PZM. Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych zorganizowała tu zakończenie sezonu i, jak co roku, głównym celem tej uroczystości było oficjalne ogłoszenie wyników Mistrzostw Polski i wręczenie pucharów zwycięzcom: indywidualnym zawodnikom i drużynom klubowym. Reportaż Piotra "Besy" Czecha. Pełne wyniki w klasyfikacjach motocyklowych.

STANDARDOWY INDIAN:

"Przychodzi facet do wiejskiego warsztatu mechanicznego i mówi do kowala-złotej rączki: Czy możesz mi zrobić kompresor z tego silnika?" Tak mógłby zaczynać się krótki kawał, jakich wiele opowiada się przy piwku, ale to będzie dość długa opowieść o czymś, co wydarzyło się naprawdę. Tę historię spisał i fotografiami opatrzył Jim Patten dla miesięcznika "The Classic Motor Cycle" - nr 1/2008. Tłumaczył Piotr "Besa" Czech.

INDIAN MOTOCYCLE:

Zainteresowanie kolarstwem oraz wyścigami kolarskimi za motocyklem stało się podstawą pojawienia się pierwszego amerykańskiego motocykla, produkowanego seryjnie w celu komercyjnym. Dwaj miłośnicy tego sportu - Oscar Hedstrom i George Hendee - spotkali się w 1900 r. i założyli w Springfield w stanie Massachusetts firmę Hendee Manufacturing Company. Krótkie opracowanie o dziejach fabryki produkującej motocykle marki Indian, zilustrowane archiwalnymi zdjęciami.

DZIECKO Z NIEPRAWEGO ŁOŻA:

Brockhouse Corgi był prawdopodobne najmniej odkrywczym z motocykli angielskich, jakim na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia przyklejono na baku napis Indian. Model ten sprzedawany był Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej pod nazwą PAPOOSE, co oznacza ... indiańskie dziecko. W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane", kol. Hieronim Denisko przetłumaczył tekst Boba Rimela z amerykańskiego czasopisma "Indian motorcycle ilustrated" z maja 1995 r.. Ilustracje tego samego autora.

INDIAŃSKIE BABIE LATO:

Nie wszystko w tym pięknym Indianie Chiefie z 1947 roku jest oryginalne, ale już na pierwszy rzut oka widać, że właściciel włożył w jego renowację całe swoje serce. Historię zakupu i odbudowy tego pięknego motocykla przedstawiamy za numerem 8/2005 miesięcznika "The Classic Motor Cycle". Autor tekstu i zdjęć - Mike Lewis. Tłumaczenie - Katarzyna Żbikowska i Janusz Jusis.

BURT MUNRO - ZAWÓD REKORDZISTA:

Herbert James "Burt" Munro - nowozelandzki konstruktor, motocyklowy kierowca wyścigowy i rekordzista. Przez wiele lat zajmował się modyfikacją motocykla Indian Scout z 1920 roku. W 1967 roku podczas "Tygodnia prędkości na Bonneville Salt Flats (na gładkiej powierzchni wyschniętego dna jeziora w Bonneville w amerykańskim stanie Utah), pobił rekord świata w klasie obudowanych motocykli do 1000 ccm z wynikiem 295.44 km/h. Rekord ten nie został pobity do tej pory. Piotr "Besa" Czech opowiada historię o życiu i osiągnięciach sportowych tego znakomitego motocyklisty. Wiele autentycznych fotografii.

PRAWDZIWA HISTORIA:

Postać Burta Munro zafascynowała nie tylko miłośników motocykli. Znany filmowiec Roger Donaldson, scenarzysta i reżyser ("Gatunek", "13 dni"), nakręcił w 2005 r. film "The World's Fastest Indian" (polski tytuł "Prawdziwa historia") o Burcie Munro. Piotr "Besa" Czech, zachwycony tym filmem, dotarł do informacji o jego powstawaniu. Przytacza wypowiedzi reżysera, prezentuje kilka zdjęć z planu i poleca płytę DVD wydaną przez polskiego dystrybutora - firmę KINO ŚWIAT sp. z o.o.

POWOJENNY CHIEF "74":

Jednym z najpiękniejszych modeli Indiana jest powojenny Chief (znany też jako "74" lub "1200"). Jego charakterystyczna sylwetka zachwyca niezwykłą elegancją i harmonijnym kształtem. Zdobył wielu miłośników na całym świecie - także w Polsce. Ostatnio pojawiło się w naszym kraju kilka sztuk tych Indianów. W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane" Paweł Danecki prezentuje ten model Indiana. Historia, opis techniczny, rysunki, schematy i zdjęcia.

DZIESIĘCIOLATEK:

W zasadzie, nie ma wśród nich młokosów. Wielu pamięta pierwsze zloty w Wolsztynie, w Sobótce i pierwsze łódzkie "Widlaki". W grudniu ub. r. klubowi H-D OLDTIMER CLUB POLAND stuknęło 10 lat (powstał 12.XII.1998 roku). Przetrwali mimo rozproszenia po całej Polsce i mimo upływu czasu. Redakcja MMH przedstawia ten klub i życzy mu 100 lat!.

"BECZKA ŚMIERCI":

"Beczka śmierci" to polska nazwa tego, co w całym angielskojęzycznym świecie nazywano "Wall of Death" - ścianą śmierci. Jak większość dziwactw, wywodzi się z Ameryki, ale trafiła też do Polski. Opracowanie Piotra "Besy" Czecha z - między innymi - rewelacyjnymi, historycznymi zdjęciami p. Zbigniewa Osesa.

KOBIETA NA ŚCIANIE:

Wywiad z p. Danutą Wolnik, z domu Maćkowiak, byłą kaskaderką jeżdżącą w "Beczce śmierci", z którą rozmawiał Jerzy Oses z Kaźmierza Wielkopolskiego.

NIEDOMAGANIA MOTOCYKLI:

Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Trzydziesty drugi odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

IMPREZY 2009:

Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, a także wykaz imprez polecanych przez redakcję - w tym także rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Kalendarze są uaktualniane specjalnie do każdego numeru biuletynu.

JASNA GÓRA '2009:

Zaproszenie na rozpoczęcie sezonu PRM.


on line >