NR 1/2006 (113)Od redakcji: Czas leci nieubłaganie. Witamy w kolejnym roczniku. Już w ... dwudziestym. Kiedy zaczynaliśmy, nie było w Polsce żadnego czasopisma dla motocyklistów. Tygodnik "Motor" od czasu do czasu poświęcał - coraz mniej zresztą - miejsca ówczesnym MZ-kom, Jawom i innym "Wiejskim Sprzętom Kaskaderskim". O weteranach, Harleyach, i motocyklach ciężkich nie pisał nikt... Mała redakcyjna chwila wspomnień.

Nasze wspólne ustalenia: Uchwały kongresowe zawierają zawsze tylko część ustaleń obowiązujących kluby zrzeszone w Polskim Ruchu Motocyklowym - tę część, którą omawiano na danym spotkaniu i do których wprowadzono zmiany. Jest jednak jeszcze cały szereg reguł, które uchwalono dawniej, a które nadal obowiązują i trzeba je stosować. Zebraliśmy je "do kupy" i przypominamy. Tu też publikujemy treść uchwały ostatniego kongresu i namiary teleadresowe do członków Rady Koordynacyjnej.

Wykopalisko: To była stara, zdewastowana, częściowo zawalona komórka na Bałutach, Administracja zleciła jej rozebranie jednej z firm sprzątających tereny miejskie. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafiło na firmę Adama, motocyklisty i działacza, współorganizatora ostatnich dwóch edycji rajdu Hubal. Spod sterty starych szpargałów, jakiś desek, szmat, złomu, ukazał się ... Junak M07. Full oryginał, z numerem 487, nie dotykany od lat 60-tych, znakomity materiał do odbudowy. Nikt się nad nim nie pastwił, nie użytkował na siłę... Rewelacyjne zdjęcia tego egzemplarza zrobili Piotr „Besa” Czech, Adam Kustosik i Janusz Zakrzewski. Te fotografie posłużyły też jako materiał ilustracyjny do opisu technicznego Junaka M07 w artykule „Siódemka”.

Podsumowanie Sezonu Pojazdów Zabytkowych: W piątek, 2 grudnia ubiegłego roku, w Nadarzynie koło Warszawy Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych PZM zorganizowała tzw. Naradę Środowiskową. Dzień później w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych i wręczenie pucharów zwycięzcom. Był tam i opisał co się działo, Piotr "Besa" Czech a zdjęcia zrobiła Krystyna Jusis. Podajemy też pełne, oficjalne wyniki obu motocyklowych klas: "Pre-45" i "Post-45".

Czysta czerń i złoto: Velocette uznawana jest za jedną z najbardziej sławnych i ortodoksyjnych brytyjskich marek motocyklowych. W poprzednim numerze przedstawiliśmy pierwszą część historii firmy - teraz o czasach powojennej chwały i upadku. Tekst Piotra "Besy" Czecha, dużo historycznych zdjęć.

Laconia w deszczu: Wyjazd na "Laconia Motorcycle Week" chodził im po głowach już od dłuższego czasu. Osiemdziesiąta druga edycja tego zlotu odbyła się w dniach 11-19 czerwca 2005 roku. Pojechali w czwórkę: Waldek na H-D Road King, Jacek na H-D Electra Glide Standard, Sebastian na Suzuki Bandit 400 i autor tej relacji, na H-D Dyna Wide Glide. Tym autorem (tekstu i zdjęć) jest Marek Sikora z Chicago. Fajna relacja.

Krótka historia Motocyklowego Tygodnia w Laconii: To jest najstarszy w Stanach zlot motocyklowy. Wszystko zaczęło się w 1916 roku od dwudniowych wyścigów wspinaczkowych hill climb. Teraz, to ogromny festiwal motocyklowy - odbywają się różne konkurencje sportowe, koncerty, pokazy, bazary handlowe. Szacuje się, że w zeszłym roku imprezę w Laconii odwiedziło ok. 400 tys. motocyklistów. O historii i teraźniejszości zlotu napisał Janusz Jusis.

Velocette Venom: W cyklu "Motocykle zabytkowe bardziej i mniej znane" kolejne kompleksowe opracowanie Pawła Daneckiego z dokładnym opisem technicznym i wieloma zdjęciami ilustrującymi odmiany tego modelu i jego rozwiązania techniczne. Autor podał też wykaz literatury i linki na strony internetowe, przydatne dla restaurujących ten moto-zabytek.

Harleyem pod górkę: W latach dwudziestych, w USA organizowano szereg zawodów "hill climb" na stromych wiejskich nieużytkach, gdzie grzmiące na wysokich obrotach maszyny nie tylko nie przeszkadzały lokalnym społecznościom, ale wręcz ożywiały gospodarczo miejscowości, gdzie takie zawody były organizowane. Jeźdźcy na Harleyach robili wszystko, żeby na swoich za ciężkich i za słabych maszynach dało się wygrywać. Zanim fabryka z Milwaukee zrobiła fabrycznego, górnozaworowego hillclimbera, model DAH, kilku zawodników-mechaników wygrywało na hybrydach własnej konstrukcji. Kilka takich Harleyów, zachowało się do naszych czasów i są pokazywane m.in. w Motorcycle Hall Fame Museum przy głównym biurze AMA w Pickerington, w stanie Ohio. O nich i o wspomnianym fabrycznym DAH opowiada Piotr "Besa"Czech. Zdjęcia Marek Mitche

Harleye '2006: Nasz długoletni czytelnik i współpracownik redakcji Marek Sikora z Chicago zdobył dla naszych czytelników, kolorowe prospekty motocykli Harley-Davidson na rozpoczynający się rok. Załączamy je do tego numeru biuletynu, z krótkim komentarzem Piotra "Besy" Czecha na temat tych najnowszych maszyn z Milwaukee.

Alaska '2005: Na ponad trzy tygodnie rzucili wszystko i postanowili realizować swoje podróżnicze marzenia. Przez 23 dni pokonali ponad 9300 mil. A że do każdego motocykla przymocowana była polska flaga, to "biało-czerwone" powiewały w miejscach, w których jeszcze nigdy nie były pokazywane. Reportaż "Madziary" (jednej z uczestniczek) szóstej wakacyjnej ekspedycji chicagowskiego klubu "Sokół".

Weteranami po Bieszczadach: Krótko mówiąc, jeżdżenie motocyklem to wielka przyjemność, wspaniałe przeżycia. A jeżeli jeszcze "wierzchowcem" jest niezawodny mimo swego wieku, a od współczesnych "odkurzaczy" piękniejszy, weteran - to czego można chcieć więcej? Na "VII Krajoznawczy Bieszczadzki Rajd Pojazdów Zabytkowych", który odbywa się zawsze w drugi weekend sierpnia w Zagórzu wybrał się i wszystko pięknie opisał Bogusław Paterek. Zdjęcia Wiktor Kunecki.

Niedomagania motocykli: Motocykl, stanowi zbiór mniej lub więcej skomplikowanych mechanizmów współpracujących ze sobą. W miarę ich zużycia pojawiają się nieprawidłowości. Aby pomóc młodszym czytelnikom, wkraczającym dopiero w świat starych motocykli, MMH zamieszcza cykl artykułów, ułatwiających radzenie sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Czternasty odcinek z cyklu opracowań na podstawie książki inż. Tadeusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

Zaproszenia na imprezy: Za naszym pośrednictwem zaprosili Was: Muzeum Miasta Zgierza na wystawę "Motocykle w zabytkowych piwnicach"; Zakon Motocyklowy "Night Rider" z Gorzowa Wlkp. - na zlot zimowy "Kurczaktreffen"; Veteran Moto Club Belge - do Herstalu w Belgii, na zlot motocykli wyprodukowanych w okręgu Liege.

Imprezy'2006: Oficjalny kalendarz imprez Polskiego Ruchu Motocyklowego, terminarz rund Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych oraz wykaz innych imprez polecanych przez redakcję. Kalendarze uaktualniane specjalnie do każdego numeru.

Humor bez wiz i dewiz: Tym razem wesoła historyjka z Haleyem.

on line >