NR 5/2019 (195)

Okładka numeru 5/2019 (195) czasopisma Motocykl Moje Hobby


OD REDAKCJI:

Obchodziliśmy w tym roku okrągłą, 80-tą rocznicę tragicznego Polskiego Września. Z tej okazji siódma edycja naszego Rajdu Ziemi Obiecanej poświęcona była bohaterom Wojny Obronnej’39. Organizacja tego rajdu kosztowała nas wyjątkowo wiele pracy i ... nerwów. Zapewne dzięki „Dobrej Zmianie” znalazły się pieniądze na modernizację dróg, nie tylko tych głównych, ale też gminnych. Opracowując trasę, natrafialiśmy raz po raz, na roboty drogowe i zamknięte przejazdy. Sytuacja często zmieniała się z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień.

MOTOCYKLE W MISTRZOSTWACH POLSKI POJ. ZAB.:

Zakończył się sezon motocykli zabytkowych w Polskim Związku Motorowym. Wraz z podaniem wyników ostatniej, siódmej rundy Mistrzostw Polski, zainteresowani uczestnicy wiedzieli jak wypadli w tej karuzeli. Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych poinformowała, że oficjalne zakończenie sezonu 2019 odbędzie się w dniu 7 grudnia 2019 r. w hotelu Lamberton w Ołtarzewie. Finaliści MPPZ (do 5. miejsca) we wszystkich kategoriach zostaną tam uhonorowani podczas wieczornej uroczystej gali wręczenia pucharów. Pełna informacja opublikowana jest w komunikacie nr 6/2019 GKPZ . Wcześniej, w tym samym dniu i miejscu odbędą się narady środowiskowe miłośników pojazdów zabytkowych zrzeszonych w klubach PZM. Motocykliści mają spotkać się o 10:00 - w następnym numerze MMH przedstawimy ustalenia jakie tam zapadną. Teraz podajemy statystykę motocyklowych MPPZ i publikujemy listę laureatów.

SMALL HEATH BLUES:

Jest coś wspaniałego w bohaterskiej klęsce. Peter Glover z magazynu „The Classic Motor Cycle” zapozna Was z takim przykładem w sadze firmy BSA. Rzecz się miała podczas wyścigów Tourist Trophy na wyspie Man w 1921 roku. Artykuł z numeru 3/2000 „TMC”. Tłumaczył Piotr „Besa” Czech.

GWIAZDA Z MAŁEGO WRZOSOWISKA:

Historię modelu Gold Star tak naprawdę wypada zacząć od bardzo zamierzchłych czasów końca lat 20-tych XX wieku, kiedy BSA wprowadziła gwiazdy, jako insygnia dodatkowych mocy tunowanych w fabryce modeli. Tak kol. Piotr „Besa” Czech rozpoczyna obszerne opracowanie o przedwojennych Gold Starach. Wiele historycznych zdjęć, danych technicznych, szczegółów konstrukcyjnych i różnic między rocznikiem 1938 a 39.

PATROLAMI PO ZIEMI OBIECANEJ:

Regulamin tegorocznego Rajdu Ziemi Obiecanej przyniósł nowość. Uczestnicy mieli jechać patrolami” po 5 motocykli. Oczywiście, skład patroli miał wyniknąć z losowania numerów startowych. Termin początkowo miał być tradycyjny - przedostatni weekend września, ale „koledzy” z GKPZ-tu zrobili na złość „Besie” i nie tylko nie przyznali rajdowi rangi rundy MPPZ, ale jeszcze - zupełnie po chamsku - delikatnie mówiąc „wpieprzyli się” w termin. Organizatorzy przesunęli Rajd na 10-12 października. Pan Bóg wynagrodził im to piękną pogodą. A jak było, z punktu widzenia uczestnika, kol. Łukasza Smagłowskiego przeczytacie w jego obszernej relacji, bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa wielu uczestników tego wydarzenia.

SZLAKIEM WIELU KULTUR:

Podlasie, a zwłaszcza pas położony wzdłuż obecnej granicy z Białorusią, to teren bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym i wyznaniowym. Tu obok siebie żyli, i dalej żyją, wyznawcy prawosławia, katolicyzmu, ewangelicy, żydzi i muzułmanie. Ziemie te doświadczyły wiele złego w trakcie przetaczających się przez nie wojem. Zarówno pierwsza jak i druga wojna światowa odcisnęły na nich trwałe piętno. Od niedawna, kol. Jurek Awramiuk wraz z grupą znajomych, stara się odkrywać te tereny, podróżując oczywiście, zabytkowymi pojazdami i dzieli się z naszymi czytelnikami wspomnieniem z tego udanego weekendu.

PRAWDZIWA WIELKA UCIECZKA:

Wyobraź sobie alianckiego żołnierza uciekającego na motocyklu przed hitlerowcami. Założę się, że właśnie skojarzyłeś sobie słynną scenę skoku motocyklem przez zasieki z filmu „Wielka ucieczka” ze Steve’em McQueenem w roli głównej. Chociaż film został zainspirowany prawdziwą historią ucieczki z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników Stalag Luft III niedaleko Żagania, to skok powstał jedynie z wyobraźni scenarzysty. Nic takiego nigdy nie wydarzyło się naprawdę. Ale kiedy Hitler wydał rozkaz najechania Polski, na terenach ówczesnej III Rzeszy znajdowała się grupa brytyjskich żołnierzy. Oto historia zespołu trzech drużyn Armii Brytyjskiej na Międzynarodową Sześciodniówkę Motocyklową w 1939 roku i ich prawdziwej „wielkiej ucieczki”. Tekst Mark Gardiner, Tłumaczenie i uzupełnienie Piotr „Besa” Czech

ZABYTEK - BSA M24 GOLD STAR:

Nazwa Gold Star może kojarzyć się Polakom różnie. W zależności od wiedzy ogólnej, uprawianego zawodu, zainteresowań, hobby... No bo to: i marka pierwszych dostępnych w naszym kraju zachodnich telewizorów, i odmiana jałowca często uprawiana w naszych ogrodach, i suplement diety, i marka kosmetyków... i nawet nazwa zespołu muzycznego, grającego disco (głu)polo. Jednak dla nas - motocyklistów, weteranowców - nazwa Gold Star kojarzy się jednoznacznie. Z bardzo kultowym modelem motocykla brytyjskiej marki BSA. Tradycyjne opracowanie kol. Pawła Daneckiego z cyklu „Motocykle zabytkowe, bardziej i mniej znane” - szczegółowy opis techniczny, dane regulacyjne, schematy elektryczne, zdjęcia, wykaz literatury i linki internetowe.

POLECAMY „CHROM-RENO”:

Czy pamiętacie nietypowy, jak na MMH, artykuł z numeru 2/2018, poświęcony zabytkowemu autku IFA F9 kol. Piotra „Besy” Czecha? Można go sobie przypomnieć, bo PDF jest pod adresem www.mmh.org.pl/download/jaguar_dla_ubogich.pdf. Odbudowa przebiega powoli - głównie ze względu na ograniczone fundusze. Dlatego „kolega nadredaktor” z radością przyjmuje każdą koleżeńską pomoc, każde wsparcie fachowca, każdy upust cenowy. Ostatnio takiego wsparcia udzielił mu kol. Grzegorz Barczyński - właściciel firmy „Chrom-Reno” - motocyklista, uczestnik naszych rajdów „Hubal”. Więc donosimy, że chromy do „Jaguara dla ubogich” już są zrobione. Wyszły rewelacyjnie! Serdecznie polecamy czytelnikom tę firmę. Tel. 518 323 580.






on line >